Kierunki studiów LublinStudia filologiczneStudia humanistyczneStudia Lublin

Romanistyka w Lublinie

Romanistyka to kierunek studiów, dzięki któremu poznać można język francuski na wysokim poziomie komunikatywności. W Lublinie to propozycja dwóch uczelni.

Język francuski poznawać na studiach w Lublinie można w ramach kierunku romanistyka. Proponują go dwie uczelnie: Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Romanistyka na UMCS

Studia na kierunku romanistyka to atrakcyjna propozycja dla miłośników Francji.

Studia na kierunku romanistyka to intensywna, praktyczna nauka języka francuskiego od podstaw –  język ogólny oraz języki specjalistyczne – biznesu, turystyki, medycyny, prawa, Unii Europejskiej. To również zajęcia z native speakerami, poznanie kultury Francji i krajów frankofońskich, intensywna nauka drugiego języka romańskiego od podstaw ( do wyboru – język hiszpański, włoski lub portugalski ) oraz lektorat języka angielskiego.

Studiując romanistykę zajmiesz się nie tylko poznawaniem języka francuskiego, ale też zyskasz wiedzę w zakresie przekładu, teorii języka, literaturoznawstwa, historii, cywilizacji i kultury francuskiej oraz współczesnych problemów społecznych, politycznych i ekonomicznych Francji. Nabędziesz podstawowe kompetencje w zakresie tłumaczeń pisemnych, ustnych, specjalistycznych i literackich oraz umiejętności specjalistycznej komunikacji w sytuacjach zawodowych.

Na tym kierunku możesz wybrać jedną z trzech specjalności:

  • tłumaczeniową
  • język francuski biznesu
  • nauczycielską

Co po studiach? 

Po ukończeniu romanistyki możesz pracować np. w biurach tłumaczeń, urzędach, przedsiębiorstwach, instytucjach, wydawnictwach oraz wszelkich sektorach usług wymagających dobrej znajomości języka i kultury francuskiej.  Mogą to być np. firmy współpracujące z francuskimi, hiszpańskimi, włoskimi czy też portugalskimi partnerami oraz firmy zagraniczne, które mają przedstawicielstwo w Polsce. Swoją wiedzę możesz z powodzeniem wykorzystać w różnych instytucjach świadczących usługi turystyczne, ale też w mediach czy instytucjach kultury. Możesz kontynuować naukę na studiach II stopnia lub zdobywać nowe kwalifikacje na studiach podyplomowych. 

Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników z egzaminów maturalnych. Należy wybrać przedmioty: język obcy nowożytny, język polski.

Romanistyka na KUL

Studia prowadzone w dwóch grupach, dla osób z zaawansowaną znajomością języka francuskiego oraz dla początkujących.

Studia przygotowują do pracy jako pracownik administracji publicznej, wydawnictwa, redakcji, przedstawiciel handlowy, tłumacz, mediator kulturowy, przedsiębiorca, przewodnik turystyczny, doradca klienta francuskojęzycznego itd.

Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników z egzaminów maturalnych. Należy wybrać przedmioty: język obcy nowożytny (dla grupy zaawansowanej język francuski) – waga 60%, język polski – waga 40%.

Kierunek romanistyka w Lublinie

O kierunkach filologicznych dowiedzieć się możesz więcej dzięki stronie Studia filologiczne Lublin. Szukasz innych propozycji, poszukujesz dla siebie atrakcyjnej alternatywy na polskich uczelniach – zobacz – studia filologiczne w Polsce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Lublinie.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Lublinie:

Studia w Lublinie

Kierunki studiów w Lublinie

Rekrutacja na studia w Lublinie

Uczelnie Lublin

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia