Kierunki studiówKierunki studiów WarszawaStudia prawniczeStudia społeczneStudia Warszawa

Samorząd terytorialny i polityka regionalna – Uniwersytet Warszawski

Kierunek Samorząd terytorialny i polityka regionalna łączy nauki z zakresu prawa, polityki, administracji, ekonomii i socjologii.

Studia na kierunku Samorząd terytorialny i polityka regionalna proponuje kandydatom Uniwersytet Warszawski (Wydział Prawa i Administracji UW). Mają one charakter interdyscyplinarny – obejmują przede wszystkim przedmioty z zakresu dwóch dyscyplin nauk społecznych: nauk prawnych oraz nauk o polityce i administracji. Program studiów obejmuje jednak także podstawy wiedzy ekonomicznej i socjologicznej.

W trakcie studiów studenci poznają mechanizmy funkcjonowania struktur administracji publicznej, zwłaszcza samorządowej, organów i instytucji Unii Europejskiej, jak również przesłanki i mechanizmy procesów rozwojowych w układzie terytorialnym (lokalnym i regionalnym). Poznają także prawne i praktyczne uwarunkowania procesów programowania i realizacji planów i strategii rozwojowych, w tym pozyskiwania środków finansowych na rozwój lokalny i regionalny ze źródeł krajowych i zagranicznych. Uzyskują szeroką wiedzę z zakresu zasad organizacji i funkcjonowania administracji publicznej oraz jej otoczenia instytucjonalnego.

Unikalną cechą studiów jest połączenie nabywania wiedzy i umiejętności w zakresie przedmiotów prawniczych, administracyjnych, politologicznych, ekonomicznych, socjologicznych, oraz umiejętności z zakresu zarządzania. W szczególności studenci uzyskują niezbędną dla wykonywania zawodu wiedzę z zakresu mikro- i makroekonomii, statystyki i demografii, socjologii (wraz z metodyką prowadzenia badań społecznych), prawa ustrojowego, ze szczególnym uwzględnieniem ustroju samorządu terytorialnego, prawa cywilnego, zwłaszcza prawa umów (wraz z zastosowaniami tego prawa w funkcjonowaniu administracji), ogólnego prawa administracyjnego oraz postępowania administracyjnego i sądowo-administracyjnego, publicznego prawa gospodarczego oraz prawa finansowego, nauki o administracji, polityki społecznej oraz zarządzania w administracji. 

Absolwent potrafi wykorzystywać wiedzę w pracy zawodowej, z zachowaniem zasad etycznych. Jest przygotowany do pracy w różnych jednostkach administracji publicznej – przede wszystkim samorządowej (zarówno gminnej i powiatowej, jak i wojewódzkiej), ale także rządowej, a zwłaszcza w urzędach obsługujących poszczególne organy administracji. Absolwenci mogą także znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w zakresie gospodarki komunalnej, organizacjach gospodarczych i społecznych, instytucjach i organizacjach międzynarodowych oraz w przedsiębiorstwach specjalizujących się we współpracy albo świadczących rozmaite usługi na rzecz jednostek samorządu terytorialnego.

Więcej informacji o kierunkach społecznych, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia społeczne Warszawa. Interesujesz się zagadnieniami związanymi z tkanką życia społecznego, bezpieczeństwem, mediami, komunikacją i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia społeczne w Polsce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Warszawie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

STUDIA PRAWNICZE WARSZAWA
STUDIA PRAWNICZE W POLSCE
UNIWERSYTET WARSZAWSKI
RODZAJE STUDIÓW WARSZAWA

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia