Kierunki studiów GdańskKierunki studiów TrójmiastoNowerodzaje studiów GdańskStudiaStudia GdańskStudia techniczne

Studia techniczne w Gdańsku

Kierunki studiów technicznych w Gdańsku to przede wszystkim propozycja Politechniki Gdańskiej. Kandydaci mają naprawdę sporo do wyboru i to z różnych dziedzin techniki. Do najpopularniejszych w ostatniej rekrutacji należały kierunki związane z automatyką i robotyką oraz budowa jachtów. Ciekawą propozycję studiów technicznych posiada również Uniwersytet Morski w Gdańsku (UMG)

Studia techniczne w Trójmieście oferuje kandydatom wiele uczelni. Są wśród nich uczelnie państwowe oraz niepaństwowe. Największą ofertę w zakresie studiów technicznych przygotowała Politechnika Gdańska.

Warto jednak prześledzić pełną ofertę, by poznać skalę możliwości. Absolwentów szkół średnich kuszą Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Morski czy Akademia Marynarki Wojennej.

Warto poczytać o proponowanych na kierunkach specjalnościach, zaznajomić się z zasadami rekrutacji oraz zobaczyć, jaki los zawodowy czeka absolwentów.

Automatyka, cybernetyka i robotyka na Politechnice Gdańskiej

Celem studiów na kierunku automatyka, cybernetyka i robotyka na PG jest wykształcenie specjalistów w zakresie szeroko rozumianej automatyki i robotyki, którzy posiadają podstawową wiedzę dotyczącą projektowania i implementacji układów sterowania, w tym elementów pomiarowych i wykonawczych automatyki, procesorów sygnałowych, sterowników, sieci komputerowych, metod i systemów sterowania i wspierania decyzji oraz zarządzania informacją. Nacisk położony jest na programowalne sterowniki logiczne, urządzenia i systemy automatyki i (autonomicznej) robotyki oraz diagnostyki przemysłowej.

Perspektywy zawodowe:

 • praca w przemyśle przy eksploatacji, uruchamianiu i projektowaniu systemów automatyki i robotyki
 • w różnych zastosowaniach przemysłowych
 • programowanie komputerów uniwersalnych i specjalizowanych sterowników cyfrowych
 • integrowanie złożonych systemów inżynierskich
 • praca w sektorach IT oraz R&D

Hydrografia morska na Uniwersytecie Gdańskim

Studia prowadzone przez Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Wydziałem Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej, ukierunkowane są na kształcenie specjalistów dla potrzeb szeroko pojętej gospodarki morskiej. Absolwent uzyska w trakcie trwania studiów bardzo dobre przygotowanie teoretyczne i zdobędzie umiejętności praktyczne niezbędne w przyszłej pracy hydrografa. Otrzyma pełne wykształcenie oparte na podstawach nauk ogólnych, technicznych, ścisłych i przyrodniczych niezbędne do podjęcia pracy na morzu i w pomiarach związanych z szeroko rozumianymi badaniami morza oraz wód śródlądowych.

Studia przygotowują absolwentów do pracy w następujących obszarach działalności:

 • hydrografii morskiej,
 • hydrografii śródlądowej,
 • nawigacji morskiej,
 • administracji portowej i terenowej,
 • planowaniu przestrzennym i urbanistyce,
 • produkcyjnej, w zakresie tworzenia systemów wspomagania prac kartograficznych i hydrograficznych oraz systemów informacji przestrzennej.

Mechanika i budowa maszyn na Politechnice Gdańskiej

Uzyskana na studiach proponowanych przez PG wiedza inżynierska umożliwia rozwiązywanie problemów projektowo-konstrukcyjnych, produkcyjnych i eksploatacyjnych. Wykorzystanie wiedzy technicznej w połączeniu z wiedzą ekonomiczną, ułatwia kierowanie zespołami pracowniczymi i zakładami produkcyjnymi. W ramach studiów rozwijane są umiejętności posługiwania się sprzętem komputerowym wraz z niezbędnym oprogramowaniem do rozwiązywania problemów technicznych i technologicznych.

Specjalności:

 • Technologia maszyn i materiałów,
 • Technologie cieplne i procesowe,
 • Konstrukcja i eksploatacja pojazdów,
 • Design and production engineering (angielskojęzyczna).

Perspektywy zawodowe:

 • firmy z zakresu wytwarzania elementów maszyn i produkcji konstrukcji stalowych, np. produkcja i serwis,
 • systemów hydrauliki siłowej, chłodnictwa, klimatyzacji wentylacji, branży „automotive”, stocznie, rafinerie,
 • małe, średnie i duże przedsiębiorstwa przemysłowe i usługowe wykorzystujące urządzenia mechaniczne, np. firmy transportowe, przemysłu spożywczego, firmy serwisowe, handlowe i remontowe,
 • biura konstrukcyjne oraz ośrodki badawczo – rozwojowe,
 • jednostki akredytacyjne i atestacyjne, administracja publiczna,
 • duża liczba absolwentów kierunku zakłada własne firmy z zakresu innowacyjnych technologii.

Listę kierunków technicznych w Trójmieście przedstawiamy poniżej.

Kierunki studiów technicznych w Trójmieście 2024

Oferta jest rzeczywiście bogata, zanim więc wybierzesz coś dla siebie poznaj trochę szczegółów o poszczególnych kierunkach.

Interesują Cię szczegóły dotyczące kierunków technicznych – sprawdź naszą stronę studia techniczne Gdańsk. Interesujesz się techniką, chcesz poznać więcej propozycji w tym zakresie na terenie całego kraju zobacz również: Studia techniczne w Polsce. Dla tych, którzy interesują się informatyką odpowiednie informacje na stronie studia informatyczne Gdańsk.

Czytaj także:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Gdańsku/ w Trójmieście.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Gdańsku i woj. pomorskim:

Studia w Gdańsku

Kierunki studiów w Gdańsku

Rekrutacja na studia w Gdańsku

Uczelnie Gdańsk

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia