Geografia – specjalność geoanaliza społeczno-ekonomiczna – studia w Poznaniu
Absolwenci tej specjalności zdobędą interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk o Ziemi i środowisku oraz geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej.
Studia na kierunku geografia – specjalność geoanaliza społeczno-ekonomiczna proponuje kandydatom Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (prowadzi je Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM).
Choć dominującym obszarem wiedzy na kierunku geografia jest obszar nauk przyrodniczych, to w przypadku tej specjalności dochodzą do głosu pola badawcze takich subdyscyplin geografii jak: geografia polityczna, geografia ludności, geografia osadnictwa, geografia społeczna, geografia usług, geografia rolnictwa czy geografia przemysłu i transportu, w przeważającej mierze opierających się na założeniach metodologicznych nauk społecznych. Znaczenie mają też zajęcia wyjaśniające rozkład przestrzenny różnych form działalności gospodarczej człowieka oraz określające jego wpływ na strukturę społeczno-ekonomiczną obszarów miejskich i wiejskich.
Absolwenci tej specjalności posiadają interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk o Ziemi i środowisku oraz geografii społeczno-ekonomicznej i gospodarki przestrzennej. Znają i stosują specjalistyczne narzędzia z zakresu systemów informacji geograficznej, umożliwiające pozyskiwanie, przetwarzanie, analizę baz danych oraz interpretację zjawisk i procesów zachodzących w sferze społeczno-gospodarczej.
Studenci tej specjalności mogą fakultatywnie realizować moduł edukacyjny dający uprawnienia do zawodu nauczyciela geografii oraz przyrody w szkole podstawowej. Zajęcia w ramach tego modułu prowadzone są z zastosowaniem nowoczesnych metod badawczo-dydaktycznych, w terenie oraz instytucjach naukowo-edukacyjnych.
Kompetencje absolwenta:
- Zna i stosuje różnorodne metody pozyskiwania, gromadzenia, analizy i prezentacji danych dotyczących środowiska geograficznego.
- Przygotowuje i analizuje opracowania, w tym kartograficzne, uwzględniające elementy środowiska geograficznego, szczególnie zachodzące w nim procesy społeczno-gospodarcze, kulturowe i polityczne.
- Posługuje się specjalistycznym oprogramowaniem w zakresie Systemów Informacji Geograficznej (GIS).
- Podejmuje odpowiednie działania na rzecz wdrażania zrównoważonego rozwoju.
- Posiada zdolność do pracy w zespole pełniąc różne role, umie przyjmować i wyznaczać zadania, ma elementarne umiejętności organizacyjne pozwalające na realizację celów związanych z podejmowanymi zadaniami.
Perspektywy zawodowe:
- Jednostki administracji państwowej i samorządowej różnych szczebli,
- Instytucje naukowo-badawcze, instytucje zajmujące się planowaniem przestrzennym i gospodarką przestrzenną,
- Firmy zajmujące się doradztwem i usługami analitycznymi z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej,
- Instytucje kultury i organizacje zajmujące się promocją dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego; wydawnictwa naukowe, popularno-naukowe i edukacyjne,
- Szkolnictwo podstawowe oraz instytucje związane z edukacją.
Więcej informacji o kierunkach geograficznych, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia geograficzne Poznań. Interesujesz się naukami przyrodniczymi w szczególności geografią i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia geograficzne w Polsce.
Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Poznaniu.
Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Poznaniu:
Studia w Poznaniu
Kierunki studiów w Poznaniu
Rekrutacja na studia w Poznaniu
Uczelnie Poznań
Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij