Geografia – specjalność hydrologia, meteorologia i klimatologia – studia w Poznaniu
Myślisz o tym, by w przyszłej pracy zawodowej rozwiązywać problemy związane ze zmianami klimatu, czy deficytem wody?
Studia na kierunku geografia – specjalność hydrologia, meteorologia i klimatologia proponuje kandydatom Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (prowadzi je Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM).
Specjalność Hydrologia, Meteorologia i Klimatologia (HMiK) na kierunku Geografia powstała w odpowiedzi na potrzebę analiz regionalnych i rozwiązywania lokalnych problemów związanych z postępującym deficytem wody w gospodarce, rolnictwie i branży komunalnej, zmianami klimatu i ich konsekwencjami (w tym adaptacją do zmian klimatu), jak i potrzebami rynku pracy. Struktura programu zapewnia absolwentowi wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu ochrony i możliwości wykorzystania zasobów wodnych i atmosfery. W procesie dydaktycznym duża część zajęć prowadzona jest z wykorzystaniem technik komputerowych oraz systemów informacji geograficznej (GIS). Uzupełnieniem zajęć są ćwiczenia terenowe, podczas których studenci weryfikują zdobytą wiedzę i umiejętności.
Studenci mogą fakultatywnie realizować moduł edukacyjny dający uprawnienia do zawodu nauczyciela geografii oraz przyrody w szkole podstawowej. Zajęcia w ramach tego modułu prowadzone są z zastosowaniem nowoczesnych metod badawczo-dydaktycznych, w terenie oraz instytucjach naukowo-edukacyjnych.
Kompetencje absolwenta:
- Przygotowuje i analizuje opracowania kartograficzne, w tym szczególnie mapy hydrograficzne, hydrogeologiczne, synoptyczne i klimatyczne.
- Prowadzi monitoring środowiska przyrodniczego, w tym szczególnie w zakresie hydrologii, meteorologii i klimatologii, wykorzystując nowoczesne rozwiązania w zakresie pozyskiwania i przetwarzania danych.
- Przewiduje skutki klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych.
- Podejmuje odpowiednie działania na rzecz zachowania równowagi ekologicznej i ochrony zasobów.
- Posługuje się specjalistycznym oprogramowaniem w zakresie Systemów Informacji Geograficznej (GIS).
Perspektywy zawodowe:
- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej i jego centra, biura prognoz, stacje meteorologiczne i synoptyczne, stacje hydrologiczne, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej, zarządy zlewni, nadzory wodne),
- Jednostki administracji państwowej i samorządowej różnych szczebli, centra zarządzania kryzysowego,
- Instytucje naukowo-badawcze, instytucje zajmujące się planowaniem przestrzennym, gospodarką wodną, gospodarką komunalną i badaniami atmosfery,
- Wydawnictwa naukowe, popularno-naukowe i edukacyjne,
- Szkolnictwo ponadpodstawowe oraz instytucje związane z edukacją.
Więcej informacji o kierunkach geograficznych, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia geograficzne Poznań. Interesujesz się naukami przyrodniczymi w szczególności geografią i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia geograficzne w Polsce.
Czytaj także
Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego, kierunki studiów, rekrutacja
Gospodarka przestrzenna – Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Studia geograficzne w Opolu
Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Poznaniu.
Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Poznaniu:
Studia w Poznaniu
Kierunki studiów w Poznaniu
Rekrutacja na studia w Poznaniu
Uczelnie Poznań
Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij