Kierunki studiówKierunki studiów WarszawaStudia historyczneStudia humanistyczneStudia Warszawa

Historia sztuki – studia w Warszawie

Chcesz studiować kierunek historia sztuki w Warszawie? Sprawdź, które warszawskie uczelnie prowadzą ten kierunek.

Studia na kierunku historia sztuki prowadzą Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Historia sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (UW)

Kierunek historia sztuki, który ma w swojej ofercie Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce Uniwersytetu Warszawskiego, ma charakter teoretyczno-historyczny, dotyczy sztuk plastycznych, architektury i urbanistyki, rzemiosła artystycznego, nowoczesnych mediów plastycznych, fotografii, w mniejszym stopniu – teatru i filmu oraz kultury wizualnej. 

Program nauczania zapewnia uzyskanie podstaw wykształcenia humanistycznego i solidnej, przekrojowej wiedzy z zakresu historii sztuki, jej terminologii oraz dawnych i współczesnych metod tej dyscypliny.

Studia dają podstawę dla podejmowania przez absolwentów różnych form aktywności zawodowej. Wiedza, umiejętności i kompetencje zdobyte w trakcie studiów I stopnia przydatne są w wykonywaniu zawodów związanych z muzealnictwem, różnego rodzaju działalnością w sferze kultury, a także nauki. Naturalną kontynuacją studiów I stopnia jest II stopień studiów w Instytucie.

Absolwenci podejmują pracę w Muzeum Narodowym w Warszawie, Zamku Królewskim w Warszawie, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy Centrum Sztuki Współczesnej, jak również w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Instytucie Badań Literackich PAN, w innych instytucjach muzealnych i kulturalnych w Polsce, a często także w muzeach oraz galeriach zagranicznych. Studia ukończyło również liczne grono osób aktywnych na rynku antykwarycznym, pracujących w mediach – od dziennikarzy telewizji i prasy po pracowników agencji reklamowych.

Historia sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW)

Historia sztuki na UKSW w Warszawie daje możliwość odkrycia wielu różnych ścieżek drogi zawodowej. To jedyny kierunek w kraju, który naucza o kulturze nubijskiej. Bogaty program studiów pozwala rozwinąć umiejętności i zainteresowania i przygotowuje do przyszłej pracy zawodowej.

Podczas zajęć studenci mogą poznać rzemiosło artystyczne, ikonografię, muzealnictwo czy muzykologię. Wszystko pod okiem naukowców oraz wykładowców, którzy mają doświadczenie pracy w urzędach i instytucjach kultury (np. Muzeum Zamku Królewskiego czy w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków). Instytut Historii Sztuki (IHS) prowadzi prace inwentaryzacyjne architektury i cmentarzy na dawnych kresach Rzeczypospolitej (Ukraina), na Litwie oraz w Polsce.

Kierunek umożliwia studentom uzyskanie uprawnień do prowadzenia w szkołach zajęć z historii oraz sztuki i plastyki. 

Moduły na studiach licencjackich:

  • opis i analiza dzieła sztuki,
  • historia sztuki świata, 
  • dydaktyka historii sztuki.

Kierunek historia sztuki w Warszawie

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia historyczne Warszawa. Interesujesz się działalnością człowieka w przeszłości i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia historyczne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Warszawie.

Studia w Warszawie

Kierunki studiów w Warszawie

Rekrutacja na studia w Warszawie

Uczelnie Warszawa

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia