Informatyka w Trójmieście

Myślisz o studiowaniu informatyki w Trójmieście? Zobacz, na jakich uczelniach jest to możliwe!

Studia na kierunku informatyka to świetny pomysł na rozpoczęcie kariery w dynamicznie rozwijającej się branży IT. Absolwenci informatyki należą do grupy najlepiej zarabiających w Polsce, zaś wykonywana przez nich praca jest ich zdaniem interesująca i angażująca.

Kierunek Informatyka pozwala zdobyć uniwersalne umiejętności potrzebne do pracy w branży IT, jednak wiedzę i metody informatyczne wykorzystuje również wiele innych gałęzi nauki, usług i przemysłu. Przeczytaj artykuł studia informatyczne w Trójmieście, aby dowiedzieć się więcej!

Czym charakteryzują się studia na kierunku informatyka?

Informatyka łączy wiedzę i umiejętności na temat ogółu metod tworzenia i przetwarzania oraz przekazu informacji, m.in.: w technice i ekonomii. Nauka ta zajmuje się także urządzeniami oraz tworzeniem, przekształcaniem i przekazywaniem danych za pomocą programów wykorzystujących zawarte w nich informacje do określonych działań.

Dziedziną wiedzy, która umożliwia tworzenie modeli oraz abstrakcji problemów informatycznych jest matematyka, a w szczególności matematyka dyskretna, analiza matematyczna oraz statystyka, więc kandydaci na ten kierunek powinni spodziewać się sporej dawki wiedzy matematycznej na studiach. Oczywiście studenci informatyki zdobywają również wiedzę na temat programowania w językach jak C++. Python, czy Java oraz algorytmiki, która pozwala określić najlepszą sekwencję kroków, jakie komputer ma wykonać w celu rozwiązania zadanego problemu. Studentów uczy się również korzystania z komputerach w kontekście niskopoziomowym, np. na przedmiocie systemy operacyjne oraz korzystania i tworzenia zasobów komputerowych na przedmiotach takich jak bazy danych.

Na jakich stanowiskach pracują absolwenci informatyki?

Studia informatyczne są cenione m.in. za dawanie studentom szerokiej gamy umiejętności, dzięki czemu absolwenci kierunku mogą pracować na wielu stanowiskach w branży IT. Do najczęściej wybieranych należą Programista, Administrator/ DevOps, QA/ Tester, Project Manager/ Product Owner, lecz osoby, które podczas studiów informatycznych zdobył dodatkową specjalistyczną wiedzę mogą pracować np. w ośrodkach naukowych, na uniwersytetach, lub w działach R&D firm i korporacji.

Informatyka na Politechnice Gdańskiej

Politechnika Gdańska to jedna z najbardziej cenionych w kraju i za granicą polskich uczelni: nie tylko znajduje się w gronie 8 najlepszych polskich uczelni sklasyfikowanych w prestiżowym Academic Ranking of World Universities (ARWU), ale posiada prawo do posługiwania się prestiżowym logo HR Excellence in Research przyznawane przez Komisję Europejską i została zaklasyfikowana jako druga najlepsza w Polsce uczelnia badawcza w konkursie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. Wszystko to powoduje, że studenci Politechniki Gdańskiej mogą być pewni niezwykle wysokiej jakości edukacji, którą uzyskują podczas studiów.

Informatyka na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych

Powstała w wyniku porozumienia zawartego w 1993 roku pomiędzy rządami Polski i Japonii PJATK od lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach uczelni niepublicznych pod względem jakości oferowanego wykształcenia: w rankingu “Perspektywy” w 2021 roku zajęła pierwsze miejsce, w 2020 – czwarte, podobnie zresztą jak w 2019. Tak wysokie coroczne wyniki poskutkowała członkostwem PJATK w KRASP – Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich jako jedna z nielicznych uczelni niepublicznych. Studenci PJATK mogą więc być pewni świetnego poziomu edukacji, które uzyskają w być może nieco bardziej komfortowych warunkach mniejszych grup zajęciowych w porównaniu do uczelni państwowych.

Uczelnia umożliwia obranie następujących specjalizacji na kierunku informatyka:

 • Inżynieria Oprogramowania i Bazy Danych
 • Grafika komputerowa
 • Inżynieria Gier Komputerowych
 • Aplikacje Internetowe
 • Systemy i Sieci komputerowe
 • Sztuczna Inteligencja
 • Internet Rzeczy

Informatyka na Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku

WSB to najchętniej wybierana przez kandydatów na studia grupa uczelni niepublicznych w Polsce. Studenci WSB są niezwykle zadowoleni ze sposobu prowadzenia zajęć umożliwiającego połączenie pracy zawodowej ze studiami oraz jakości otrzymywanego kształcenia – aż 95% poleciłoby znajomym studiowanie na jednej z placówek grupy! Studiowanie informatyki na WSB pozwala na rozwinięcie siatki kontaktów zawodowych jeszcze w trakcie studiów, uczelnia organizuje bowiem dużą ilość spotkań z ekspertami i praktykami branży finansowej.

Studenci informatyki na WSB mogą wybrać spośród następujących specjalności:

Informatyka na Uniwersytecie Gdańskim

Działający już ponad 50 lat Uniwersytet Gdański wychodzi naprzeciw oczekiwaniom studentów, dając możliwość wyboru profilu studiów na kierunku informatyka: osoby zainteresowane zdobyciem dużej ilości praktycznych umiejętności w programowaniu i rozwiązywaniu problemów zainteresuje zapewne profil praktyczny, zaś ci, którzy chcieliby posiąść większą dawkę wiedzy teoretycznej powinni pochylić się nad opisem profilu ogólnoakademickiego informatyki. Niezależnie od wyboru kandydaci mogą być pewni wysokiego poziomu otrzymywanej edukacji, bowiem wśród kadry naukowo-dydaktycznej UG znajduje się wielu laureatów prestiżowych nagród naukowych, jak chociażby stypendiów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz najważniejszej naukowej nagrody w Polsce, nazywanej Polskim Noblem, przyznawanej przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej za wybitne osiągnięcia i odkrycia naukowe.

Uczelnie prowadzące kierunek informatyka w Trójmieście:

 • INFORMATYKA Politechnika Gdańska
 • INFORMATYKA Polsko–Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku
 • INFORMATYKA Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
 • INFORMATYKA, PROFIL OGÓLNOAKADEMICKI Uniwersytet Gdański
 • INFORMATYKA, PROFIL PRAKTYCZNY Uniwersytet Gdański

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach dowiesz się na stronie: studia informatyczne Gdańsk – Gdynia – Sopot. Interesujesz się informatyką, programowaniem, sieciami komputerowymi, bazami danych, Internetem, sprzętem komputerowym i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia informatyczne.

Czytaj także:

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Gdańsku:

Studia w Gdańsku

Kierunki studiów w Gdańsku

Rekrutacja na studia w Gdańsku

Uczelnie Gdańsk

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zbliżające się wydarzenia