NaukaStudia rolniczeZ życia uczelni

SGGW w Warszawie – farmy wertykalne

Tak zwane “pionowe uprawy” stają się coraz popularniejsze. O tym, jak działają farmy wertykalne, opowiada dr inż. Jacek Skudlarski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

W obecnych czasach rolnicy, a szczególnie producenci warzyw i owoców borykają się z problemami, jakie powodują zmiany klimatyczne. Długookresowe niedobory wody, gwałtowne i obfite opady deszczu, gradobicia, przymrozki itp. stają się zmorą producentów rolnych. Czy możliwa jest uprawa roślin nie uzależniona od warunków pogodowych? Okazuje się że tak.

Farmy wertykalne, czyli alternatywny pomysł na rolnictwo

Takie możliwości oferują farmy wertykalne reprezentujące nowy rodzaj produkcji rolnej określany mianem rolnictwa pionowego. Tego typu „gospodarstwa rolne” mogą funkcjonować nie tylko na obszarach wiejskich, ale przede wszystkim na przedmieściach lub nawet w centrach aglomeracji miejskich skracając tym samym łańcuch dostaw żywności do konsumentów.

Farmy wertykalne – co to jest?

Rolnictwo pionowe (farmy wertykalne) to rodzaj produkcji rolnej w którym rośliny są uprawiane w zamkniętych pomieszczeniach z regulowanym klimatem, oświetleniem i systemem odżywiania i umieszczone jedna nad drugą, a nie wysiewane (wysadzane) w poziomych rzędach jak to ma miejsce w tradycyjnych systemach rolniczych. Pionowe umieszczanie roślin pozwala na bardzo dobre wykorzystanie przestrzeni w wyniku czego z niewielkiej powierzchni mogą być uzyskiwane znaczne plony. Farmy pionowe mogą pozyskiwać jedną tonę sałaty wykorzystując zaledwie około 17% powierzchni jaka jest potrzebna w tradycyjnej uprawie w gospodarstwie rolnym.

Uprawa w wertykalnych farmach staje się tym samym niezależna od strefy klimatycznej i pogody. Zapewniając odpowiednie warunki klimatyczne w pomieszczeniach praktycznie do zera redukuje się ryzyko występowania chorób oraz szkodników. Dzięki temu zużycie pestycydów ogranicza się do niezbędnego minimum. W farmach wertykalnych możliwe jest realizowanie certyfikowanej produkcji ekologicznej. W zamkniętych i sterylnych pomieszczeniach rośliny nie muszą walczyć z przeciwieństwami natury dzięki czemu szybciej rosną a ich okres wegetacji jest przyspieszony. Stąd też niektóre warzywa mogą być zbierane już po 2-3 tygodniach od wysiania nasion.

Więcej informacji na ten temat w artykule na stronie SGGW (Autor: Dr inż. Jacek Skudlarski)

ZOBACZ RÓWNIEŻ: SZKOŁA GŁÓWNA GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO W WARSZAWIE – AKTUALNOŚCI, REKRUTACJA

CZYTAJ TAKŻE:

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia