Archeologia – studia w Poznaniu
Studiowanie na kierunku archeologia postrzegane jest często jako przygoda. Tak rozumianej przygody doświadczyć można w Poznaniu dzięki propozycji Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Na 3- letnich studiach licencjackich na Wydziale Archeologii UAM badania naukowe są skoncentrowane na pradziejach i okresie średniowiecznym w Polsce i Europie oraz archeologii basenu Morza Śródziemnego. W programie studiów na kierunku archeologia wykorzystano bardzo szeroko doświadczenia różnych dyscyplin, m.in. historii, antropologii, geografii oraz nauk ścisłych. Archeologia na UAM to:
- możliwość kształtowania specjalizacji zgodnie z zainteresowaniami (przedmioty do wyboru i fakultety),
- wiedza specjalistyczna w zakresie archeologii,
- poznanie źródeł (zabytków) i metod ich analizy,
- praktyka archeologiczna w ramach „ćwiczeń terenowych” i badań wykopaliskowych po I i II roku studiów oraz przy projektach badawczych pracowników wydziału,
- umiejętność opracowywania tekstów naukowych.
Specjalności
- Archeologia Pradziejowa i Średniowieczna (APiS) – obejmuje zainteresowaniami obszar Europy, ze szczególnym uwzględnieniem Europy Środkowej i ziem polskich. W jej ramach student poznaje metody badawcze i źródła (zabytki) archeologiczne oraz możliwości badań interdyscyplinarnych. Ważnym elementem specjalizacji jest praktyka wykopaliskowa na różnorodnych stanowiskach (osady, miasta, zamki, cmentarzyska).
- Archeologia Orientalna i Antyczna (AOiA) – specjalność dotyczy obszarów wokół Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Szczególnie ukierunkowana jest na okres archeologii pradziejów i starożytności Egiptu, Grecji, Rzymu, Mezopotamii i Anatolii. W ramach praktyki wykopaliskowej studenci mogą brać udział w badaniach m.in. w Turcji i Grecji.
Wybrane przedmioty
- Archeologia powszechna (części od I do VI)
- Metodyka badań terenowych
- Technologie informacyjne w archeologii
- Archeologia starożytnego Egiptu
- Archeologia i sztuka Bliskiego Wschodu
- Archeologia i sztuka Anatolii w okresie brązu i żelaza
- Podstawy historii i metodologii archeologii
- Muzealnictwo, pragmatyka archeologiczna i ochrona praw autorskich
Perspektywy zawodowe
- Zadania związane z ochroną dziedzictwa i muzealnictwem
- Prace techniczne w trakcie wykopalisk
- Prace laboratoryjno-inwentaryzacyjne w placówkach gromadzących zbiory zabytków archeologicznych
- Praca w placówkach kulturalno-oświatowych
- Praca w zakresie usług turystycznych
Uprawnienia zawodowe do samodzielnego kierowania pracami archeologicznymi nabywa się dopiero po ukończeniu II stopnia studiów (magisterskich) i odbyciu 12-miesięcznej praktyki. Zakres wymaganych uprawnień określa ustawa O ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
Kierunek archeologia w Poznaniu
Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach dowiesz się na stronie: studia historyczne Poznań. Interesujesz się działalnością człowieka w przeszłości i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia historyczne.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Archeologia – studia w Łodzi
Archeologia w Krakowie
Archeologia – studia w Szczecinie
Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Poznaniu.
Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Poznaniu:
Studia w Poznaniu
Kierunki studiów w Poznaniu
Rekrutacja na studia w Poznaniu
Uczelnie Poznań
Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij