Kierunki studiów KrakównewStudia KrakówStudia społeczne

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Krakowie

Wybierasz się na studia społeczne w Krakowie? Myślisz o tym, by podjąć studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna? Sprawdź, które krakowskie uczelnie proponują kandydatom ten kierunek.

Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna prowadzą: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Akademia Ignatianum w Krakowie. Ten kierunek ma w swojej ofercie także uczelnia niepubliczna – Krakowska Akademia im. Frycza Modrzewskiego. Dowiedz się więcej!

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Jagiellońskim

Specyfiką studiów dziennikarskich (studia prowadzi Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ) jest ich usytuowanie na pograniczu nauk społecznych oraz pragmatyki funkcjonowania dziennikarstwa i okołomedialnych instytucji z obszaru komunikacji społecznej. Pociąga to za sobą wymóg zarówno dostarczenia studentom rzetelnej wiedzy o charakterze akademickim, jak i przygotowania ich do realizacji zadań zawodowych.

W związku z powyższym profesjonalne przygotowanie studentów odbywa się w drodze: zajęć warsztatowych (np. pracownie prasowa, radiowa, telewizyjna, montaż dźwięku i obrazu, warsztat pracy rzecznika, i inne); projektowych – umożliwiających studentom pracę nad własnymi projektami o charakterze kreatywnym (np. technologie informacyjne, projektowanie komunikacji w Internecie, i in.) oraz dostosowania formuły zajęć akademickich do potrzeb przygotowania zawodowego studentów.

W trakcie studiów studenci odbywają obowiązkowe praktyki studenckie w dowolnej instytucji medialnej, reklamowej lub PR, w wyborze miejsca może pomóc Opiekuna Praktyk Studenckich.

W trakcie dwóch pierwszych lat studiów zdecydowana większość przedmiotów ma charakter obowiązkowy. Natomiast na trzecim roku studiów, w pierwszym i drugim semestrze, student realizuje jedną z czterech ścieżek: Dziennikarstwo; Reklama i PR; Nowe media; Komunikacja polityczna.

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie

Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, prowadzone przez UPJP2 w Krakowie, przygotowują specjalistów w zakresie nowoczesnego dziennikarstwa oraz innowacyjnego komunikowania społecznego z wykorzystaniem nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Studia gwarantują zdobycie fachowej wiedzy, specjalistycznych umiejętności i szerokich i pogłębionych kompetencji w zakresie:

 • komunikacji społecznej i mediów w społeczeństwie informacyjnym,
 • nowoczesnego dziennikarstwa prasowego, radiowego i telewizyjnego,
 • dziennikarstwa internetowego opartego na aplikacjach cyfrowych,
 • produkcji i realizacji telewizyjnej, radiowej i multimedialnej,
 • kultury języka, retoryki i stylistyki dziennikarskiej, creative writing
 • promocji, reklamy, marketingu i brandingu,
 • wykorzystania mediów cyfrowych w komunikowaniu,
 • analizy i zarządzania mediami cyfrowym.

Absolwent zdobędzie także praktyczne kompetencje w zakresie:

 • specjalistycznego i nowoczesnego dziennikarstwa,
 • komunikacji interpersonalnej i społecznej i międzykulturowej,
 • operatora kamery i montażysty obrazu,
 • realizatora dźwięku i montażysty dźwięku,
 • specjalisty od komunikacji marketingowej i public relations,
 • realizacji i produkcji radiowo-telewizyjnej,
 • fotografii prasowej i artystycznej,
 • kreatywności w nowych mediach,
 • organizacji pracy redakcyjnej i kierowania redakcjami,
 • rzecznictwa prasowego i kierowania biurami prasowymi,
 • zarządzania mediami,
 • analityki sieci,
 • specjalisty od social media itd.

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Akademii Ignatianum w Krakowie

Absolwent kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna, który prowadzi Akademia Ignatianum w Krakowie, potrafi pozyskiwać i weryfikować zdobyte informacje, redagować materiały dziennikarskie oraz posługiwać się programami cyfrowymi oraz sprzętem audiowizualnym i komputerowym.

Rozbudowany blok praktyk oraz praktyczne zajęcia w trakcie studiów przygotowują m.in. do wykonywaniu zawodu rzecznika prasowego, specjalisty PR.

Dziennikarstwo na Ignatianum jest ukierunkowane na praktyczne wykonywanie zawodu. Duży nacisk jest położony na wypracowanie profesjonalnego warsztatu dziennikarskiego.

Ścieżki edukacyjne do wyboru:

 • Dziennikarstwo radiowe,
 • Dziennikarstwo telewizyjne,
 • Dziennikarstwo internetowe,
 • Dziennikarstwo prasowe.

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego

Jeśli masz szerokie zainteresowania i ciekawość świata, potrafisz dostrzec więcej niż inni i chcesz się tym dzielić, lubisz słuchać i zadawać pytania – kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Krakowskiej Akademii im. Frycza Modrzewskiego będzie dobrym wyborem.

Studia pozwalają zrozumieć współczesny świat i dają narzędzia do jego opisu. W arkana zawodu wprowadzą Cię praktycy związani z mediami i public relations. Pod ich kierunkiem będziesz szlifować język wypowiedzi dziennikarskiej, pracować nad głosem, realizować materiały video, uczyć się podstaw warsztatu operatorskiego i montażu, poznasz pracę rzecznika prasowego i piarowca. Nauczysz się samodzielnie realizować materiały dziennikarskie, promocyjne i reklamowe na potrzeby portali internetowych i mediów tradycyjnych.

Zajęcia praktyczne prowadzą dziennikarze m.in. z TVP, TVN i Radia RMF FM, a także specjaliści public relations. Dostaniesz do dyspozycji kamery i sprzęt do realizacji dźwięku, pracownię radiową i pracownię montażu telewizyjnego. Studenci mają możliwość doskonalenia umiejętności dziennikarskich w studenckim magazynie „Mixer” i telewizji internetowej ktvi.pl.

Studia przygotowują do pracy na stanowiskach dziennikarza, specjalisty public relations, specjalisty do spraw komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, rzecznika prasowego czy też doradcy ds. kontaktów z mediami instytucji, firm i organizacji.


Uzyskaj szczegółowe informacje o tym kierunku, przygotowane przez prowadzące go krakowskie uczelnie:

Kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Krakowie

Więcej informacji o kierunkach społecznych, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia społeczne Kraków. Interesujesz się zagadnieniami związanymi z tkanką życia społecznego, bezpieczeństwem, mediami, komunikacją i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia społeczne.

CZYTAJ TAKŻE:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Krakowie.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Krakowie:

Studia w Krakowie

Kierunki studiów w Krakowie

Rekrutacja na studia w Krakowie

Uczelnie Kraków

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia