Kierunki studiów KielcenewStudia informatyczneStudia Kielce

Informatyka przemysłowa w Kielcach

Informatyka przemysłowa to nowoczesny kierunek studiów, który dla kandydatów przygotowała na nowy rok akademicki Politechnika Świętokrzyska w Kielcach.

Kierunek informatyka przemysłowa na Politechnice Świętokrzyskiej jest propozycją odpowiadającą potrzebom rynku pracy i jest związany z czwartą rewolucją przemysłową (Industry 4.0) i Internetem rzeczy (Internet of Things IoT). Przemysł 4.0 integruje inteligentne maszyny i systemy oraz wprowadza zmiany w procesach produkcyjnych w celu zwiększania wydajności wytwarzania oraz wprowadzenia możliwości elastycznych zmian asortymentu. Przemysł 4.0 dotyczy nie tylko technologii, ale też nowych sposobów pracy i roli ludzi w przemyśle.

Absolwent kierunku informatyka przemysłowa będzie specjalistą do realizacji zadań związanych z ciągłym unowocześnianiem procesów produkcyjnych i szerokim wprowadzaniem do przemysłu inteligentnych systemów informatycznych.

Zakres programowanie procesów technologicznych jest skierowany do osób, które chcą zdobyć specjalistyczną wiedzę i umiejętności w zakresie programowania procesów technologicznych związanych z komputerowym wspomaganiem obróbki skrawaniem i obróbki plastycznej, niekonwencjonalnych technik wytwarzania, np. drukowanie i skanowanie 3D, technologie laserowe i plazmowe, programowanie obrabiarek CNC, cięcie wodą, technologie elektroerozyjne, technologie spawalnicze, szybkim prototypowaniem sterowania, programowaniem robotów i manipulatorów.

W trakcie studiowania w zakresie programowania procesów technologicznych studenci zapoznają się z tematyką obejmującą:

 • programowanie i obsługę sterowania CNC,
 • programowanie procesów obróbki laserowej, plazmowej i procesów spawalniczych,
 • komputerowe wspomaganie technologii produkcji wyrobów metalowych, dynamiki przepływów i wymiany ciepła, procesów formowania kompozytów,
 • nowoczesne technologie w inżynierii mechanicznej,
 • automatyzację i robotyzację produkcji.

Zakres komputerowe systemy przemysłowe jest skierowany do osób, które chcą zdobyć specjalistyczną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania systemów przemysłowych, systemów doradczych, projektowania, wykonywania i eksploatowania systemów informatycznych stosowanych w przemyśle, zarządzania zespołami ludzkimi w środowiskach przemysłowych. Absolwenci będą mogli podjąć pracę w zakładach przemysłowych, firmach informatycznych oraz administracji.

W trakcie studiowania zakresu komputerowe systemy przemysłowe studenci zapoznają się z tematyką dotyczącą:

 • budowania inteligentnych systemów sterowania procesami przemysłowymi,
 • administracji i zarządzania przemysłowymi systemami informatycznymi i sieciami komputerowymi,
 • bezpieczeństwa przemysłowych systemów informatycznych i sieci komputerowych,
 • projektowania i administracji przemysłowych sieci komputerowych,
 • programowania za pomocą nowoczesnych narzędzi programistycznych,
 • programowania sterowników oraz robotów przemysłowych,
 • elektroniki przemysłowej,
 • projektowania komputerowego.

Kierunek informatyka przemysłowa w Kielcach

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia informatyczne Kielce. Interesujesz się informatyką, nowoczesnymi technologiami i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce? Zobacz: studia informatyczne w Polsce.

Czytaj również

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Kielcach.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Kielcach:

Studia w Kielcach

Kierunki studiów w Kielcach

Rekrutacja na studia w Kielcach

Uczelnie Kielce

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia