Kierunki studiów KrakównewStudia informatyczneStudia KrakówTOP KrakówTop studia

Informatyka w Krakowie

Zamierzasz związać swoją przyszłość z branżą IT? Dobrym pierwszym krokiem w tym kierunku jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia! Sprawdź, na jakich uczelniach w Krakowie możesz studiować informatykę!

Na studiach informatycznych świetnie odnajdą się osoby o ścisłych umysłach z dużą dozą wyobraźni – informatycy często rozwiązują bowiem problemy i tworzą modele zjawisk na wysokim poziomie abstrakcji. Jeśli niestraszna Ci jest odrobina matematyki i czujesz się komfortowo w pracy na komputerze, pomyśl o kierunku informatyka i czytaj dalej!

Warto pamiętać, że wiedza kierunek informatyka to tylko jeden z wielu oferowanych w dziedzinie informatyki. Aby poznać inne możliwości studiów informatycznych sprawdź artykuł Studia informatyczne w Krakowie.

Czego można nauczyć się na studiach na kierunku informatyka?

Podstawą studiów na kierunku matematyka jest oczywiście programowanie w językach takich jak C++, Python i Java, które umożliwia przekazywanie komputerowi komend, które ten ma wykonać. Do efektywnego przetwarzania i analizy informacji potrzebne są jednak odpowiednie modele i abstrakcje, które oparte są na modelach matematycznych. Matematyka, a w szczególności matematyka dyskretna, analiza matematyczna i statystyka, pozwalają również zrozumieć procesy zachodzące w trakcie wykonywania zadań przez komputer. Studentów uczy się również algorytmiki oraz świadomego korzystania z komputera i jego zasobów w ramach przedmiotów takich jak Systemy Operacyjne czy Bazy Danych.

Jak wygląda sytuacja absolwentów informatyki na rynku pracy?

Absolwenci informatyki należą do jednej z najlepiej pozycjonowanych grup osób, które skończyły studia wyższe – branża IT oferuje możliwość pracy przy interesujących projektach, wdrażając nowoczesne mechanizmy zarządzania pracą jak SCRUM. Co więcej, zarobki osób pracujących w branży IT należą do grupy najlepiej zarabiających w Polsce. Absolwentów informatyki najczęściej można spotkać na takich stanowiskach jak Programista, Administrator/ DevOps, QA/ Tester, Project Manager/ Product Owner.

Informatyka na Akademii Górniczo – Hutniczej

Krakowska AGH to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się uczelni w Polsce. Kierunek informatyka na AGH jest prowadzony przez wydziały Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji oraz Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.

Absolwenci informatyki na AGH to świetnie przygotowani merytorycznie specjaliści zdolni do pracy w grupie, jak i jako niezależni programiści prowadzący własną działalność gospodarczą. AGH zajmuje pierwsze miejsce w Polsce w zestawieniu liczby absolwentów, których majątki przekraczają 100 mln euro (edycja 2020) oraz 2 miejsce w kategorii uczelni technicznych w edycji 2020.

Informatyka na Politechnice Krakowskiej

Studia na kierunku informatyka, które przygotowała dla kandydatów Politechnika Krakowska przygotowują absolwentów do pracy w szeroko pojętej branży IT. Dzieje się tak za sprawą dopasowania standardów nauczania do oczekiwań rynku pracy.

Kształcenie umiejętności własnego rozwoju zapewnia studentom otwartość na nowe technologie informatyczne. Ukończenie studiów pierwszego stopnia (studia inżynierskie bez podziału na specjalności) daje podstawy do pracy w każdej gałęzi informatyki.

Studia drugiego stopnia na jednej z pięciu specjalności umożliwiają rozwój ukierunkowanych zainteresowań, zdobycie praktycznej wiedzy i umiejętności oraz udział w badaniach naukowych z zakresu danej specjalności. Zróżnicowane programy nauczania zapewniają elastyczność, dostosowanie kształcenia do zmieniających się warunków i rozwoju technologicznego w informatyce.

Informatyka stosowana w Wyższej Szkole Ekonomii i Informatyki w Krakowie

Kierunek informatyka stosowana, który prowadzi Wyższa Szkoła Ekonomii i Informatyki w Krakowie, to studia inżynierskie (3,5 roku – 7 semestrów) dostępne w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Partnerem strategicznym kierunku jest firma Microsoft.

Postawiliśmy sobie cel: być liderem w nauczaniu technologii Microsoft w Małopolsce. Bazujemy wyłącznie na środowiskach deweloperskich, bazodanowych, serwerowych Microsoft i jesteśmy w tym naprawdę dobrzy! Oparliśmy nauczanie w 100% o kursy komercyjne Microsoft (Imagine Academy), które są rozpoznawalne i cenione na całym świecie.

WSEI w Krakowie

Od drugiego roku studiów studenci realizują jedną z czterech ścieżek kształcenia.

Ścieżki kształcenia:

Zobacz film:

Informatyka na Uniwersytecie Jagiellońskim

Uniwersytet Jagielloński to najstarsza uczelnia w Polsce i jedna z najstarszych w Europie – ufundowany został bowiem w 1364 roku przez Kazimierza Wielkiego. Wielowiekowa tradycja UJ niesie ze sobą wielką odpowiedzialność, której uczelnia z powodzeniem wychodzi na przeciw – aż sześć wydziałów UJ, w tym prowadzący informatykę Wydział Matematyki i Informatyki, zostało wyróżnione najwyższą notą A+ przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych w roku 2017. Uczelnia należy do najbardziej rozpoznawanych i popularnych w Polsce: w jej murach w roku akademickim 2020/2021 uczyło się ponad 35 tys. studentów! Absolwenci informatyki na UJ mogą więc z powodzeniem aplikować na najlepsze stanowiska w branży IT.

Informatyka na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie został założony już w 1946 roku. UP od lat rokrocznie znajduje się na pierwszym miejscu wśród uczelni pedagogicznych wg rankingu Perspektywy. Absolwenci kierunku informatyka prowadzonego na UP są bardzo dobrze przygotowani do rozpoczęcia pracy programisty. Są też świetnie przygotowani do kontunuowania studiów na poziomach magisterskim i później – doktorskim. Uczelnia zapewnia również zdobycie zdolności językowych na poziomie B2, które umożliwiają efektywną komunikację w specjalistycznym środowisku informatycznym. Wiedzę i umiejętności praktyczne studenci UP zdobywać mogą na samej uczelni i za granicą w ramach programów Erasmus+ i wymiany studenckiej MOST.

Informatyka na Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości

Powstała w 1995 roku Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie od lat zajmuje czołowe pozycje w rankingach „Polityki”, „Wprost”, „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw”. Państwowa Komisja Akredytacyjna udzieliła pozytywnej opinii na temat jakości edukacji na kierunkach prowadzonych przez WSZiB, w tym właśnie informatyki. Uczelnia prowadzi współpracę z największymi firmami branży IT, m.in. CISCO oraz Microsoft, dając możliwość zdobycia akredytowanych przez te firmy certyfikatów. Studenci WSZiB mają możliwość wyboru modułów, które pozwalają ukierunkować studia w stronę ich zainteresowań; istnieje możliwość wyboru spośród modułów: Bazy Danych, Systemy i sieci komputerowe oraz Programowanie obiektowe. To, w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą komputerową, którą uczelnia wykorzystuje w procesie nauczania, daje gwarancję komfortowych i efektywnych studiów, których ukończenie gwarantuje możliwość pracy na najlepszych stanowiskach w branży IT.


Dowiedz się więcej o informatycznych kierunkach studiów dostępnych na krakowskich uczelniach:

Kierunek informatyka w Krakowie

Zastanawiasz się nad konkretnym kierunkiem studiów informatycznych? Sprawdź możliwości studiów informatycznych Kraków. Zastanawiasz się jeszcze nad wyborem miasta studiów? Sprawdź artykuł studia informatyczne w Polsce.

Czytaj także:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Krakowie.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Krakowie:

Studia w Krakowie

Kierunki studiów w Krakowie

Rekrutacja na studia w Krakowie

Uczelnie Kraków

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia