Kierunki studiówNowe

Kierunki studiów, które odradza ekspert

Trwają matury. Dla wielu to również czas przemyśleń na temat wyboru kierunku studiów. Na który kierunek się zdecydować? Czy będę dobrze zarabiać po studiach? Czy w ogóle znajdę pracę? Takie pytania to efekt zupełnie naturalnych dylematów. Ich rozwiązanie to droga przez mękę, bo na żadne z tych pytań nie ma prostej odpowiedzi.

W przestrzeni publicznej co jakiś czas pojawiają się wypowiedzi specjalistów, którzy podpowiadają, co wybrać, a czego unikać. Ostatnio w portalu Gazety Wrocławskiej wypowiedziała się na ten temat Joanna Wieprow, ekspert ds. ekonomii, w tym rynku pracy z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Jak przystało na listy posiada ona 10 pozycji. Hasło naczelne – tych kierunków unikaj. O werdykcie najczęściej przesądza ogólny charakter studiów i w efekcie jako perspektywa zawodowa: pozostanie na uczelni i praca naukowa lub praca nauczyciela w szkole. Część wymienionych kierunków nie są warte zainteresowania ze względu na zmiany cywilizacyjne lub bariera chłonności rynku na absolwentów danego kierunku studiów. Wszystko to trochę dyskusyjne, rady słabo uzasadnione, ale z pewnością przebiją się w jakiejś części do świadomości tegorocznych maturzystów.

Czarna lista kierunków studiów

Jeśli już wybrałeś kierunek, który zobaczysz na liście poniżej, nie ulegaj łatwej emocji. Przemyśl ze spokojem jeszcze raz swoją decyzję. Oto lista kierunków, których nie poleca ekspert z WSB.

  • GEOGRAFIA
  • SOCJOLOGIA
  • BIOLOGIA
  • ROLNICTWO
  • EUROPEISTYKA
  • BIBLIOTEKOZNAWSTWO
  • EKONOMIA
  • POLITOLOGIA
  • HISTORIA
  • ADMINISTRACJA

Dwa z wymienionych kierunków: administracja oraz ekonomia w poprzednich latach należały do grupy TOP STUDIA. Czy maturzystów zawodził nos do dobrego wyboru kierunku? Jaka argumentacja przemawiała za umieszczeniem na liście wymienionych wyżej kierunków? Po lekturze warto poddać argumentację solidnej analizie.

kierunekjaka argumentacja
GEOGRAFIAmały wybór miejsc pracy
SOCJOLOGIAbariera wejścia na rynek pracy ze względu na zbyt wielu absolwentów
BIOLOGIAzbyt ogólne wykształcenie, ograniczona ilość zawodów do wykonywania przez absolwentów
ROLNICTWOzmiana kultury rolnej, automatyzacja w rolnictwie
EUROPEISTYKAzbyt ogólne wykształcenie
BIBLIOTEKOZNAWSTWOzmiany technologiczne, małe zainteresowanie bibliotekami
EKONOMIAzbyt ogólne wykształcenie, za bardzo teoretyczne
POLITOLOGIAzbyt ogólne wykształcenie
HISTORIAograniczone perspektywy zawodowe
ADMINISTRACJAzmiany technologiczne, duża część spraw administracyjnych załatwiana przez internet
Jakich kierunków lepiej unikać

Chcesz podyskutować. Podziel się swoją opinią o kierunkach w komentarzach. Może Twoim zdaniem ta lista powinna wyglądać inaczej. Może któryś kierunek znalazł się na niej niezasłużenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia