Kierunki studiów Łódźnewrodzaje studiów ŁódźStudiaStudia biologiczneStudia Łódź

Studia biologiczne i biotechnologiczne w Łodzi

Studia biologiczne to przede wszystkim propozycja kierunków na Uniwersytecie Łódzkim. W ofercie Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ kilka kierunków (np. BIOLOGIA, MIKROBIOLOGIA, BIOLOGIA KRYMINALISTYCZNA). Studia biotechnologiczne w propozycji Politechniki Łódzkiej (Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności PŁ) oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Uczelnie w Łodzi potwierdzają, że swoje biologiczne zainteresowania można rozwijać na wiele sposobów. Obok często spotykanych w innych ośrodkach akademickich kierunków studiów takich jak biologia czy biotechnologia, w Łodzi można podjąć studia również na biologii kryminalistycznej oraz mikrobiologii. Studia biologiczne i biotechnologiczne w Łodzi to propozycje trzech największych łódzkich uczelni publicznych.

Biologia na Uniwersytecie Łódzkim

Studia na kierunku biologia, które prowadzi Uniwersytet Łódzki, pozwalają poznać mechanizmy i prawa rządzące procesami zachodzącymi na wszystkich poziomach organizacji życia oraz zdobyć wykształcenie umożliwiające podjęcie ciekawej, opartej na wiedzy pracy w rozwijających się sektorach gospodarki.

Studenci zdobywają umiejętności obsługi aparatury analityczno-diagnostycznej, analizy materiału biologicznego, pracy w laboratorium i terenie, samodzielnego poszerzania wiedzy oraz pracy zespołowej w środowisku interdyscyplinarnym wykorzystującym wiedzę z zakresu nauk biologicznych.

Perspektywy zawodowe – absolwenci znają pracę w:

 • wysoko wyspecjalizowanych firmach technologicznych z branż: farmaceutycznej, biotechnologicznej, kosmetycznej, chemicznej, przetwórstwa rolno-spożywczego oraz ośrodkach hodowli roślin i zwierząt;
 • placówkach naukowo-badawczych i diagnostycznych związanych z ochroną zdrowia i środowiska; 
 • szkołach podstawowych i ponadpodstawowych jako nauczyciel przyrody i biologii (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej, pod warunkiem ukończenia studiów II stopnia lub jednolitych studiów magisterskich na kierunku Biologia lub kierunkach pokrewnych).

Biotechnologia na Politechnice Łódzkiej

Kierunek biotechnologia, który ma w swojej ofercie Politechnika Łódzka, to propozycja dla ambitnych osób interesujących się biologią, chemią, farmacją i medycyną.

Biotechnologia uważana jest za jedną z najbardziej innowacyjnych i strategicznych dziedzin nauki dla rozwoju gospodarczego oraz cywilizacyjnego. Na tym kierunku zdobędziesz wiedzę i umiejętności, które umożliwią swobodne poruszanie się w interdyscyplinarnym obszarze, jakim jest biotechnologia. Poznasz tajniki biochemii, mikrobiologii, inżynierii genetycznej, biologii molekularnej, czy bioinformatyki. Konstrukcja programu kształcenia uwzględnia najnowsze rozwiązania technologiczne oraz osiągnięcia naukowe związane z biotechnologią.

Specjalności:

 • biokataliza stosowana
 • bioaktywne fitozwiązki
 • mikrobiologia techniczna
 • żywność i napoje fermentowane

Perspektywy zawodowe – absolwenci mogą liczyć na zatrudnienie w:

 • przemyśle biotechnologicznym, spożywczym, chemicznym, paszowym i farmaceutycznym,
 • przedsiębiorstwach produkujących żywność funkcjonalną i suplementy diety,
 • instytucjach monitoringu i ochrony środowiska,
 • laboratoriach diagnostycznych i mikrobiologicznych,
 • laboratoriach kontroli jakości,
 • instytucjach naukowo-badawczych,
 • jednostkach zajmujących się projektowaniem procesów biotechnologicznych,
 • szkolnictwie zawodowym,
 • własnej firmie biotechnologicznej.

Biologia kryminalistyczna na Uniwersytecie Łódzkim

Biologia kryminalistyczna na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UŁ to fascynujący kierunek studiów, który pozwala poznać najnowsze osiągnięcia z zakresu nauk biologiczno-chemicznych, znajdujących zastosowanie w kryminalistyce i sądownictwie.

Studenci tego kierunku będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych prowadzonych przez doświadczonych, posiadających wysokie kompetencje, nauczycieli akademickich, funkcjonariuszy Policji, pracowników sądu oraz Żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Będą się uczyć m.in. jak pobierać i zabezpieczać biologiczny materiał dowodowy oraz jak wykorzystywać dostępne źródła informacji naukowej w celu poszerzania wiedzy, umiejętności i kompetencji w zakresie biologii kryminalistycznej.

Absolwenci będą przygotowani do podejmowania współpracy, po uzyskaniu dodatkowych kwalifikacji, z policją, prokuratorami i lekarzami medycyny sądowej w zakresie przygotowania i wykorzystywania ekspertyz powstałych na bazie zebranego i zabezpieczonego materiału biologicznego.

Perspektywy zawodowe:

 • placówki naukowo-badawcze i diagnostyczne, związane z badaniami molekularnymi oraz sądowymi,
 • laboratoria badań środowiska,
 • laboratoria kryminalistyczne policji (po uzyskaniu dodatkowych kompetencji),
 • laboratoria specjalistyczne wojska (po uzyskaniu dodatkowych kompetencji),
 • organy ścigania (po uzyskaniu dodatkowych kompetencji).

Biotechnologia na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi

Z kolei zaś kierunek biotechnologia, który prowadzi Uniwersytet Medyczny w Łodzi, to propozycja z zakresu biologii, chemii oraz inżynierii chemicznej, gwarantująca dynamiczny rozwój i szerokie perspektywy zawodowe. 

Studia te umożliwiają m.in. zgłębianie zagadnień związanych z molekularnym badaniem tkanek, modyfikacjami genetycznymi, czy tematyką projektowania nowych metod diagnostycznych stosowanych w medycynie.

Program zajęć obejmuje wykłady, seminaria oraz ćwiczenia praktyczne. Studenci otrzymują również ofertę praktyk i staży w firmach biotechnologicznych.

Perspektywy zawodowe – absolwenci tego kierunku znajdą pracę w:

 • jednostkach badawczo-naukowych,
 • przemyśle farmaceutycznym – np. przy tworzeniu nowych leków,
 • przemyśle biotechnologicznym,
 • branży medycznej – m.in. podejmując współpracę z lekarzami w zakresie wspomagania procesów diagnostycznych i terapeutycznych.


Poznaj dokładniej studia biologiczne w Łodzi. Wybierz kierunek z listy poniżej!

Kierunki studiów biologicznych w Łodzi 2024

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia biologiczne Łódź. Interesujesz się biologią, genetyką, mikrobiologią i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia biologiczne w Polsce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Biologia – studia w Łodzi

Atrakcyjna propozycja Uniwersytetu Łódzkiemu kusi kandydatów zainteresowanych podjęciem studiów biologicznych…

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Łodzi.

Sprawdź także treści poświęcone studiom w Łodzi:

Studia w Łodzi

Kierunki studiów w Łodzi

Rekrutacja na studia w Łodzi

Uczelnie Łódź

Udostępnij:


Czytaj więcej: studia w Łodzi

Studia ekonomiczne w Łodzi

Łódź, jako dynamicznie rozwijające się nowoczesne miasto, jest świetnym miejscem na zdobycie wykształcenia ekonomicznego.

Studia turystyczne w Łodzi

Studia na kierunku TURYSTYKA I REKREACJA oferuje m.in. Uniwersytet Łódzki (konkretnie Wydział Nauk Geograficznych UŁ)…

Mechatronika w Łodzi

Przeglądasz techniczne kierunki studiów w Łodzi? Mechatronika jest jednym z tych kierunków inżynierskich, które uważane…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia