Kierunki studiówKierunki studiów RzeszówStudia medyczneStudia Rzeszów

Studia medyczne w Rzeszowie – Uniwersytet Rzeszowski

Wybierasz się na studia medyczne w Rzeszowie? Uniwersytet Rzeszowski będzie świetnym wyborem! Jeśli planujesz rozpocząć naukę w nowym roku akademickim – koniecznie sprawdź aktualną ofertę kierunków studiów na tej uczelni.

Uniwersytet Rzeszowski z powodzeniem prowadzi wiele kierunków medycznych. Począwszy od najbardziej prestiżowego kształcenia lekarzy (kierunek lekarski) po studia związane z z naukami o zdrowiu. Poniżej prezentujemy listę kierunków medycznych dostępnych na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Kierunek lekarski na Uniwersytecie Rzeszowskim

Ofertę dla kandydatów na kierunek lekarski przygotował Uniwersytet Rzeszowski. Są to 6-letnie jednolite studia magisterskie prowadzone w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Absolwent kierunku lekarskiego otrzymuje dyplom i tytuł zawodowy lekarza.

Po ukończeniu studiów przystępuje do Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK), a po jego zdaniu uzyskuje prawo wykonywania zawodu lekarza uprawniające do podjęcia pracy w zakładach opieki zdrowotnej, jak również w ośrodkach naukowo-badawczych, akademickich oraz klinikach wyższych uczelni medycznych.

Ukończenie studiów umożliwia podnoszenie kwalifikacji, wiedzy i umiejętności w ramach specjalizacji lekarskich oraz kursów uzupełniających i dokształcających w różnych dziedzinach medycznych, a także kontynuację nauki na studiach trzeciego stopnia.

Studia lekarskie cieszą się wśród maturzystów ogromną popularnością. Dzięki nim przyszli lekarze odkrywają medyczne pasje, niosą pomoc ludziom i ratują im życie. Z zawodem lekarza nieodzownie związany jest prestiż i ogromne zaufanie społeczne, dlatego najlepszymi lekarzami zostają osoby odpowiedzialne, łatwo nawiązujące kontakty i współczujące. Dzięki studiom na kierunku lekarskim nauczysz się jak stawiać wstępne diagnozy, badać i leczyć chorych. Po odbyciu stażu będziesz miał okazję wyboru jednej z wielu specjalizacji m. in. chirurgii, pediatrii, ortopedii, neurologii czy psychiatrii.

Dietetyka na Uniwersytecie Rzeszowskim

Dietetyka to kierunek interdyscyplinarny z obszaru nauk medycznych, nauk o zdrowiu a także nauk o kulturze fizycznej. Głównym założeniem kierunku jest wykształcenie specjalistów w zakresie dietetyki i żywienia człowieka, ale istotnym elementem kształcenia jest także znajomość technologii produkcji i przygotowywania potraw.

Dietetyk bada pochodzenie żywności, proces przygotowania potraw, a także dostosowuje je do potrzeb organizmu w zależności od jego stanu zdrowia i wieku. Studia na kierunku

Dietetyka przygotowują w zakresie opracowywania diet (m.in. w chorobach metabolicznych, alergicznych, nowotworowych, autoimmunologicznych), określania potrzeb żywieniowych także osób zdrowych, sportowców, osób aktywnych fizycznie, modyfikowania nawyków żywieniowych, edukowania w celu zapobiegania nadwadze i otyłości, chorobom dietozależnym, kontroli i oceny wartości produktów spożywczych.

Program kształcenia na kierunku Dietetyka przygotowuje specjalistów w zakresie dietetyki i żywienia człowieka, którzy posiadają wiedzę, umiejętności i kompetencje umożliwiające podejmowanie pracy w ośrodkach lecznictwa medycznego w zakresie profilaktyki chorób dietozależnych oraz planowania żywienia.

Pielęgniarstwo na Uniwersytecie Rzeszowskim

Kształcenie na studiach I stopnia na kierunku pielęgniarstwo mogą podejmować osoby, które posiadają świadectwo dojrzałości przedstawiające wyniki egzaminu maturalnego. Studia I stopnia to studia z obszaru nauk o zdrowiu oraz nauk medycznych, których program kształcenia obejmuje zagadnienia z zakresu pielęgniarstwa i innych nauk medycznych,  a także norm prawnych i etycznych.

Plan studiów zawiera przedmioty związane w sposób ściśle z pielęgniarstwem i opieką nad osobami w różnym wieku, zarówno zdrowymi, jak i chorymi. Studia licencjackie na kierunku pielęgniarstwo trwają 6 semestrów i mają profil praktyczny.  Istotną ich częścią są zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe, w ramach których student poznaje specyfikę pracy zawodowej pielęgniarki / pielęgniarza w poszczególnych oddziałach, jak również ma możliwość nabywania i utrwalania umiejętności praktycznych.

Położnictwo na Uniwersytecie Rzeszowskim

Studenci kierunku położnictwo uczą się m.in. udzielać świadczeń zdrowotnych w przypadku: kobiety ciężarnej, kobiety rodzącej, kobiety w okresie połogu i noworodka oraz kobiety chorej ginekologicznie, w zakresie promocji zdrowia, profilaktyki i profesjonalnej opieki położniczo-ginekologicznej, przedkoncepcyjnej, prenatalnej, perinatalnej, a także w przypadku kobiety w okresie przekwitania i senium; rozpoznawać ciążę, sprawować opiekę nad kobietą w ciąży fizjologicznej i wykonywać badania niezbędne do monitorowania jej przebiegu; samodzielnie prowadzić i przyjmować poród fizjologiczny (w warunkach szpitalnych i pozaszpitalnych) i poród z położenia miednicowego, także z nacięciem i szyciem krocza; monitorować płód z wykorzystaniem aparatury medycznej oraz wykrywać stany odbiegające od normy u matki i dziecka w okresie ciąży, porodu i połogu.

Studia I stopnia kończą się egzaminem dyplomowym składającym się z części teoretycznej, części praktycznej i obrony pracy dyplomowej, obejmującym weryfikację osiągniętych efektów uczenia się objętych programem i harmonogramem studiów realizowanym w oparciu o standard kształcenia na kierunku położnictwo.

Absolwenci tego kierunku mogą podjąć zatrudnienie w:

  • zakładach opieki zdrowotnej (szpitalach klinicznych, szpitalach o zasięgu regional­nym, ośrodkach położniczej opieki domowej i środowiskowej, szkołach rodzenia),
  • administracji państwowej i samorządowej.

Elektroradiologia na Uniwersytecie Rzeszowskim

Zasadniczymi celami kształcenia na studiach I stopnia na kierunku elektroradiologia, które prowadzi Uniwersytet Rzeszowski, jest przygotowanie wykwalifikowanej kadry do świadczenia wysokiej jakości usług diagnostycznych i terapeutycznych z zakresu elektroradiologii.

Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę w zakresie budowy anatomicznej i fizjologii człowieka, badań z zakresu elektroradiologii oraz ochrony radiologicznej. Wykazuje się biegłością w przeprowadzaniu badań i zabiegów terapeutycznych z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, pola magnetycznego, pierwiastków promieniotwórczych oraz badań z zakresu diagnostyki elektromedycznej. Dokonuje analizy wykonywanych badań zgodnie z obowiązującym systemem zapewniania jakości. Posiada umiejętności współpracy w zespole diagnostycznym i terapeutycznym, a także podejmowania decyzji w sytuacjach nietypowych. Nawiązuje i utrzymuje kontakt z chorym. Przestrzega tajemnicy zawodowej i praw pacjenta.

Poznaj również inne kierunki z oferty Uniwersytetu Rzeszowskiego

Studia medyczne na Uniwersytecie Rzeszowskim

  • ANALITYKA MEDYCZNA
  • DIETETYKA
  • ELEKTRORADIOLOGIA
  • FIZJOTERAPIA
  • KIERUNEK LEKARSKI
  • KIERUNEK LEKARSKI W JĘZYKU ANGIELSKIM
  • OPTOMETRIA
  • PIELĘGNIARSTWO
  • POŁOŻNICTWO
  • RATOWNICTWO MEDYCZNE
  • ZDROWIE PUBLICZNE

ZOBACZ RÓWNIEŻ: UNIWERSYTET RZESZOWSKI

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia medyczne Rzeszów. Interesujesz się zagadnieniami związanymi z medycyną, zdrowiem i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia medyczne w Polsce.

Czytaj także:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Rzeszowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia