Biotechnologia w Lublinie
Wybierasz się na studia w Lublinie i szczególnie interesuje Cię biotechnologia? Co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o wyborze tego kierunku? Dowiedz się, gdzie studiować kierunek biotechnologia w Lublinie?
Studia na kierunku biotechnologia prowadzą trzy lubelskie uczelnie publiczne: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Czym różnią się ich propozycje, dowiesz się z lektury tego artykułu!
Czy warto studiować biotechnologię?
Studenci w trakcie studiów na kierunku biotechnologia otrzymują wiedzę z zakresu przedmiotów podstawowych między innymi: matematyki, chemii i fizyki, a także przedmiotów kierunkowych takich jak: inżynieria komórkowa i genetyczna, inżynieria białek czy wykorzystanie mikroorganizmów w procesach biotechnologicznych.
Absolwent tego kierunku jest przygotowany do pracy w firmach, w których produkcja oparta jest na bioprocesach, szczególnie w zakładach przemysłu farmaceutycznego, spożywczego czy chemicznego.
Biotechnologia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (UMCS)
Od dziecka uwielbiasz eksperymenty. Uważasz, że wszystko można nieco „ulepszyć”, aby pomóc w rozwoju lepszego świata. Chcesz na poważnie zająć się „ulepszaniem” różnych organizmów. Głęboko wierzysz, że może to pomóc w walce z wieloma problemami współczesnego świata – nieuleczalne dotąd choroby, zmieniający się klimat czy nawet głód na świecie – rozwiązać je może tylko nauka.
Nie zawahasz się użyć swojej wiedzy, aby pomagać innym. Najpierw jednak musisz ją zdobyć, właśnie na studiach na kierunku biotechnologia – na UMCS w Lublinie. Na tym kierunku poznasz zagadnienia m.in. z biochemii, biologii molekularnej, genetyki i inżynierii genetycznej czy podstaw bioinformatyki. Nauczysz się zasad pracy w laboratorium i będziesz mógł przeprowadzać własne eksperymenty.
Z dyplomem, wiedzą i umiejętnościami zdobytymi na tym kierunku pracę znajdziesz m.in. w laboratoriach diagnostycznych i analitycznych, zakładach diagnostyki mikrobiologicznej i biochemicznej, laboratoriach kryminalistycznych i medycyny sądowej. Możesz pracować także w firmach biotechnologicznych, kosmetycznych, farmaceutycznych, produkujących odczynniki diagnostyczne, ale też w firmach doradczych czy szkoleniowych.
Jeśli wolisz bezpośredni kontakt z przyrodą, możesz szukać pracy w parkach narodowych, krajobrazowych, lasach państwowych czy instytucjach zajmujących się ochroną środowiska. Zajęcie znajdziesz także w zakładach zajmujących się produkcją i przetwórstwem żywności.
Jeśli chcesz poszerzać swoją wiedzę i kontynuować naukę, taką możliwość dają Ci studia II stopnia, zarówno biotechonologiczne, jak i na kierunkach pokrewnych. Z kolejnym dyplomem zwiększasz swoje szanse na zatrudnienie w placówkach i instytucjach naukowych.
Biotechnologia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie
Jeśli wybierzesz studia na kierunku biotechnologia, który prowadzi Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, postawisz na zdobywanie wiedzy z biotechnologii stosowanej w przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym i kosmetycznym, ochronie zdrowia i ochronie środowiska. Zdobędziesz umiejętność projektowania bioprocesów i bioproduktów.
Jako absolwent tego kierunku znajdziesz pracę w:
- laboratoriach naukowo-badawczych przemysłu biotechnologicznego i przemysłów pokrewnych,
- laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych,
- firmach kosmetycznych i farmaceutycznych,
- jednostkach zajmujących się projektowaniem procesów biotechnologicznych w tym m.in.: ośrodkach uprawy roślin i hodowli zwierząt, zakładach zajmujących się produkcją i przetwórstwem żywności, czy w jednostkach zajmujących się ochroną środowiska,
- uzyskana w trakcie studiów wiedza ułatwia także założenie własnej firmy biotechnologicznej.
Biotechnologia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II (KUL)
Studia I stopnia na kierunku biotechnologia, które ma w swojej ofercie KUL, przygotują Cię do podjęcia pracy jako: biotechnolog, mikrobiolog, biochemik, genetyk, biolog, technik analityk, laborant, specjalista ds. zapewniania jakości, specjalista ds. rejestracji leków w przemysłowych ośrodkach naukowo-badawczych wykorzystujących procesy biotechnologiczne, w laboratoriach badawczych, kontrolnych i diagnostycznych, firmach farmaceutycznych, stacjach hodowli roślin, zakładach gospodarki komunalnej oraz urzędach zajmujących się ochroną i gospodarowaniem zasobami przyrody.
W trakcie studiów odbędziesz obowiązkowe praktyki w zakładach przemysłowych, laboratoriach, ośrodkach naukowo-badawczych lub innych jednostkach.
Możesz kontynuować naukę na studiach II stopnia lub podyplomowych.
Specjalności:
- Biotechnologia przemysłowa
- Biotechnologia eksperymentalna
Kierunek biotechnologia w Lublinie
- BIOTECHNOLOGIA , Katolicki Uniwersytet Lubelski
- BIOTECHNOLOGIA , Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
- BIOTECHNOLOGIA , Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie
- BIOTECHNOLOGIA – studia w języku angielskim , Katolicki Uniwersytet Lubelski
Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia ścisłe Lublin. Interesujesz się matematyką, fizyką a może astronomią i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia ścisłe.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Biotechnologia w Kielcach
Studia biologiczne i biotechnologiczne w Częstochowie
Biotechnologia – Politechnika Częstochowska
Twoja uwaga kieruje się w stronę biologii? Zobacz koniecznie: studia biologiczne Lublin. Interesujesz się biologią, genetyką, mikrobiologią i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia biologiczne w Polsce.
Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Lublinie.
Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Lublinie:
Studia w Lublinie
Kierunki studiów w Lublinie
Rekrutacja na studia w Lublinie
Uczelnie Lublin
Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij