Kierunki studiów ŁódźnewStudia informatyczneStudia ŁódźTOP ŁódźTop studia

Informatyka w Łodzi

Zamierzasz związać swoją przyszłość z branżą IT? Dobrym pierwszym krokiem w tym kierunku jest zdobycie odpowiedniego wykształcenia! Sprawdź, na których uczelniach w Łodzi możesz studiować informatykę!

Interesuje Cię informatyka w Łodzi? Na studiach informatycznych świetnie odnajdą się osoby o ścisłych umysłach z dużą dozą wyobraźni – informatycy często rozwiązują bowiem problemy i tworzą modele zjawisk na wysokim poziomie abstrakcji. Jeśli niestraszna Ci jest odrobina matematyki i czujesz się komfortowo w pracy na komputerze, to czytaj dalej!

Warto pamiętać, że wiedza kierunek informatyka to tylko jeden z wielu oferowanych w dziedzinie informatyki. Aby poznać inne możliwości studiów informatycznych sprawdź artykuł Studia informatyczne w Łodzi.

Czego można nauczyć się na studiach na kierunku informatyka?

Podstawą studiów na kierunku informatyka jest oczywiście programowanie w językach takich jak C++, Python i Java, które umożliwia przekazywanie komputerowi komend, które ten ma wykonać. Do efektywnego przetwarzania i analizy informacji potrzebne są jednak odpowiednie modele i abstrakcje, które oparte są na modelach matematycznych. Matematyka, a w szczególności matematyka dyskretnaanaliza matematyczna i statystyka, pozwalają również zrozumieć procesy zachodzące w trakcie wykonywania zadań przez komputer. Studentów uczy się również algorytmiki oraz świadomego korzystania z komputera i jego zasobów w ramach przedmiotów takich jak Systemy Operacyjne czy Bazy Danych.

Jak wygląda sytuacja absolwentów informatyki na rynku pracy?

Absolwenci informatyki należą do jednej z najlepiej pozycjonowanych grup osób, które skończyły studia wyższe – branża IT oferuje możliwość pracy przy interesujących projektach, wdrażając nowoczesne mechanizmy zarządzania pracą jak SCRUM. Co więcej, zarobki osób pracujących w branży IT należą do grupy najlepiej zarabiających w Polsce. Absolwentów informatyki najczęściej można spotkać na takich stanowiskach jak Programista, Administrator/ DevOps, QA/ Tester, Project Manager/ Product Owner.

Informatyka na Politechnice Łódzkiej

Informatyka to kierunek dla komputerowych pasjonatów, którzy chcą działać w środowisku najnowszych technologii. Wybierając ten kierunek, opanujesz programowanie na wysokim poziomie wyspecjalizowania i zyskasz wiedzę dotyczącą sprzętu komputerowego.

Studia inżynierskie na kierunku informatyka realizowane przez Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki (WEEIA) Politechniki Łódzkiej ukierunkowane są na zdobycie wiedzy z zakresu szeroko rozumianej informatyki, a także wiedzy podstawowej i ogólnej – w tym, z obszarów pokrewnych informatyce – niezbędnych do wykonywania zawodu inżyniera. Proponowany program studiów obejmuje głównie zagadnienia programistyczne, uzupełnione niezbędną wiedzą dotyczącą sprzętu komputerowego.

Specjalności: 

 • bazy danych i systemy ekspertowe
 • inżynieria oprogramowania
 • systemy sieciowe
 • technologie internetowe

Informatyka na Uniwersytecie Łódzkim

Studia inżynierskie oparte są na starannie dobranej wiedzy matematyczno-fizycznej, przekazują niezbędne umiejętności i wiedzę w stosowaniu i rozwijaniu wymagających aplikacji i systemów informatycznych.

Oprócz kanonu wiedzy informatycznej (programowanie, sieci komputerowe, bazy danych, inżynieria oprogramowania, grafika komputerowa), wzbogaconej o przygotowanie z dziedziny elektroniki i miernictwa, studenci nabywają kwalifikacje twórców oprogramowania, twórców aplikacji internetowych oraz aplikacji dla systemów mobilnych, administratorów i serwisantów średnich systemów bazodanowych oraz sieci i systemów komputerowych ze znajomością: elektroniki cyfrowej, systemów wbudowanych i sterowania komputerowego.

Specjalizacje:

 • systemy i aplikacje mobilne,
 • algorytmy i programowanie,
 • bazy danych i aplikacje internetowe,
 • administracja sieciami i systemami informatycznymi.

Informatyka ekonomiczna na Uniwersytecie Łódzkim

Kierunek informatyka ekonomiczna na Uniwersytecie Łódzkim powstał w celu dopasowania programu kształcenia studentów do potrzeb rynku pracy w zakresie specjalistów IT. Absolwenci kierunku wyróżniają się doskonałym przygotowaniem w zakresie projektowania i programowania systemów informatycznych.

Specjalności

Bazy danych: specjalizacja umożliwia studentom nabycie wiedzy i umiejętności związanych z projektowaniem i programowaniem baz danych oraz ich administrowaniem.

Programowanie aplikacji biznesowych: przygotowuje studenta do opracowywania i wdrażania aplikacji biznesowych.

Analityka systemów informatycznych: specjalizacja pozwala studentom nabyć wiedzę i umiejętności umożliwiające rozpoznanie zagadnienia przepływu informacji w firmie, konstrukcję modelu procesów biznesowych, które należy zinformatyzować oraz poznanie funkcjonowania konkretnych systemów przetwarzania informacji.

Kierunek informatyka na uczelniach niepaństwowych w Łodzi

Trzy niepaństwowe uczelnie w Łodzi proponują kandydatom na studia kierunek informatyka. Są to Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności, Społeczna Akademia Nauk oraz Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna.

Wszystkie uczelnie kładą szczególny nacisk na maksimum praktyki, dynamicznie dostosowują program kształcenia do potrzeb rynku pracy. Warto poznać szczegóły oferty także w zakresie proponowanych specjalności.

W Społecznej Akademii Nauk:

 • Sieci komputerowe i systemy operacyjne
 • Projektowanie gier komputerowych, aplikacji webowych i graficznych
 • Technologie programowania

Na kierunku informatyka w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej uczelnia proponuje specjalności:

 • grafika komputerowa i multimedia
 • technologie programowania
 • sieci teleinformatyczne

Wyższa Szkoła Informatyki i Umiejętności oferuje kształcenie w ramach dwóch modułów specjalizacyjnych:

 • Sieciowe systemy operacyjne
 • Programowanie

Widać, że łódzkie uczelnie starają się stworzyć bardzo ciekawe propozycje dla kandydatów na studia związane z informatyką. Przed ostatecznym wyborem warto poznać aktualne informacje o kierunku.

Kierunek informatyka w Łodzi

Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia informatyczne Łódź. Jeśli interesujesz się informatyką, nowoczesnymi technologiami i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, sprawdź – studia informatyczne w Polsce.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Łodzi.

Sprawdź także treści poświęcone studiom w Łodzi:

Studia w Łodzi

Kierunki studiów w Łodzi

Rekrutacja na studia w Łodzi

Uczelnie Łódź

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia