Kierunki studiów GdańskKierunki studiów GdynianewStudia GdańskStudia techniczneTOP GdańskTop studia

Mechanika i budowa maszyn w Trójmieście

Interesują Cię studia techniczne w Trójmieście? Zastanawiasz się nad wyborem kierunku mechanika i budowa maszyn? Sprawdź, które trójmiejskie uczelnie proponują go kandydatom!

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn (lub podobne) prowadzą Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Morski w Gdyni i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.

Mechanika i budowa maszyn na Politechnice Gdańskiej

Mechanika i budowa maszyn – propozycja Politechniki Gdańskiej – to kierunek studiów dla osób chcących tworzyć i efektywnie wykorzystywać nowe technologie, systemy produkcyjne, konstrukcje i urządzenia.

Fundamentem studiów jest podstawowa wiedza techniczna ukierunkowana na Mechanikę i budowę maszyn. W tym zakresie prezentowana jest niezbędna wiedza z: mechaniki i wytrzymałości materiałów, projektowania maszyn, technik wytwarzania i eksploatacji urządzeń oraz technik i narzędzi komputerowych do rozwiązywania zadań w zakresie projektowania metod wytwarzania i systemów produkcyjnych.

Uzyskana na studiach wiedza inżynierska umożliwia rozwiązywanie problemów projektowo-konstrukcyjnych, produkcyjnych i eksploatacyjnych. Wykorzystanie wiedzy technicznej w połączeniu z wiedzą ekonomiczną, ułatwia kierowanie zespołami pracowniczymi i zakładami produkcyjnymi. W ramach studiów rozwijane są umiejętności posługiwania się sprzętem komputerowym wraz z niezbędnym oprogramowaniem do rozwiązywania problemów technicznych i technologicznych.

Umiejętności i wiedzę praktyczną można rozwinąć w nowoczesnych dobrze wyposażonych laboratoriach jak i na praktykach organizowanych przy współpracy z przedsiębiorstwami z otoczenia gospodarczego. Wiedza i doświadczenie zdobyte podczas studiów umożliwiają podjęcie pracy zarówno w kraju, jak i za granicą.

Perspektywy zawodowe absolwenta:

  • firmy z zakresu wytwarzania elementów maszyn i produkcji konstrukcji stalowych, np. produkcja i serwis,
  • systemów hydrauliki siłowej, chłodnictwa, klimatyzacji wentylacji, branży „automotive”, stocznie, rafinerie,
  • małe, średnie i duże przedsiębiorstwa przemysłowe i usługowe wykorzystujące urządzenia mechaniczne, np. firmy transportowe, przemysłu spożywczego, firmy serwisowe, handlowe i remontowe,
  • biura konstrukcyjne oraz ośrodki badawczo – rozwojowe,
  • jednostki akredytacyjne i atestacyjne, administracja publiczna,
  • duża liczba absolwentów kierunku zakłada własne firmy z zakresu innowacyjnych technologii.

Mechanika i budowa maszyn na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Wydział Mechaniczny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prowadzi kierunek studiów mechanika i budowa maszyn, a w jego ramach dostępne są dwie specjalności:

  • Inżynieria produkcji;
  • Eksploatacja siłowni okrętowych i obiektów oceanotechnicznych.

Absolwenci specjalności Inżynieria produkcji uzyskują specjalistyczną i nowoczesną wiedzę techniczną oraz nabywają umiejętności z zakresu inżynierii mechanicznej, które pozwalają im dobrze rozumieć zagadnienia konstrukcyjne, a także rozszerzoną wiedzę i umiejętności organizacyjne szeroko rozumianym obszarze inżynierii produkcji. Pozwoli to absolwentom na opracowanie i zarządzanie procesami produkcyjnymi, dobór personelu, wdrażania innowacji. Są również przygotowani do zarządzania kosztami i finansami małych przedsiębiorstw. Absolwenci są wszechstronnie przygotowani do pracy małych i średnich i dużych przedsiębiorstwach: wytwórczych i usługowych różnych branż. Są także przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Absolwenci specjalności Eksploatacja siłowni okrętowych i obiektów oceanotechnicznych uzyskują wszechstronną i nowoczesną wiedzę techniczną oraz nabywają umiejętności z zakresu eksploatacji i podstaw projektowania siłowni okrętowych oraz siłowni platform wiertniczych. Posiadają wiedzę teoretyczną i praktyczną, niezbędną w dziale maszynowym w specjalności mechanicznej, na poziomie operacyjnym (oficer wachtowy mechanik okrętowy). Spełniają w tym zakresie wymagania określone w międzynarodowej konwencji dotyczącej wyszkolenia marynarzy (Konwencja STCW 78/95 Międzynarodowej Organizacji Morskiej). Absolwenci po ukończeniu studiów podejmują pracę na statkach morskich armatorów całego świata na atrakcyjnych finansowo kontraktach.

Kierunek mechanika i budowa maszyn w Trójmieście

Interesują Cię szczegóły dotyczące kierunków technicznych – sprawdź naszą stronę studia techniczne Gdańsk. Interesujesz się techniką, chcesz poznać więcej propozycji w tym zakresie na terenie całego kraju zobacz również: Studia techniczne w Polsce. Dla tych, którzy interesują się informatyką odpowiednie informacje na stronie studia informatyczne Gdańsk.

Czytaj także:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Gdańsku/ w Trójmieście.

Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Gdańsku i woj. pomorskim:

Studia w Gdańsku

Kierunki studiów w Gdańsku

Rekrutacja na studia w Gdańsku

Uczelnie Gdańsk

Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia