Socjologia w Warszawie
Przeglądasz społeczne kierunki studiów w Warszawie? Myślisz o tym, by wybrać kierunek socjologia? Sprawdź, które warszawskie uczelnie prowadzą ten kierunek i czym się różnią ich propozycje.
Studia na kierunku socjologia prowadzą uczelnie publiczne: Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie oraz uczelnia niepubliczna: Collegium Civitas w Warszawie.
Socjologia na Uniwersytecie Warszawskim
Studia I stopnia na kierunku socjologia, proponowane przez Wydział Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, przygotowują absolwenta do wykonywania pracy socjologa przede wszystkim jako wykonawcy badań społecznych, analityka danych i aktywnego uczestnika życia społecznego.
Pierwszy rok studiów to ogólne wprowadzenie do świata zainteresowań i pojęć socjologii. Drugi rok studiów to bliższe poznanie warsztatu badawczego – warsztaty statystyczne oraz metody badań ilościowych i jakościowych. Na trzecim roku zdobyte wcześniej umiejętności warsztatowe i wiedza teoretyczna rozwijane są w ramach jednego z oferowanych modułów – na wykładzie z socjologii szczegółowej zdobywa się wiedzę o wybranym obszarze życia społecznego i teoriach, które można zastosować do jego analizy, a na seminarium badawczym i licencjackim stosuje się te umiejętności w praktyce prowadząc badania oraz pisząc pracę licencjacką. Na module jest też szeroki wybór, powiązanych ze sobą problemowo, zajęć fakultatywnych, które przynoszą dodatkową wiedzę i pozwalają rozwinąć zainteresowania.
Atutem studiów jest unikalny warsztat metodologiczny i analityczny, budowany na gruncie szerokiego wykształcenia teoretycznego i doskonalony podczas licznych zajęć praktycznych i warsztatowych.
Dzięki temu absolwenci studiów licencjackich otrzymują wiedzę, która stwarza im doskonały start na rynku pracy, a zarazem otwiera drogę do dalszego rozwoju w ramach studiów magisterskich i doktoranckich.
Socjologia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Studenci kierunku socjologia w SGGW w Warszawie zdobywają specjalistyczną wiedzę o dynamicznie zmieniającym się społeczeństwie oraz funkcjonowaniu człowieka w różnych strukturach społecznych. Uzyskują wiedzę i umiejętności w zakresie stosowania najnowszych metod oraz technik badawczych z zastosowaniem specjalistycznych programów komputerowych.
Studia socjologiczne dostarczają wiedzy o metodach badań marketingowych, badaniu rynku i opinii, dynamice życia publicznego, zarządzaniu i komunikacji w organizacji, społecznościach lokalnych i samorządzie terytorialnym w ramach wybranych modułów programowych.
Cechą wyróżniającą absolwentów socjologii w SGGW jest szeroka wiedza socjologiczna, umiejętność kreatywnego i twórczego myślenia, znajomość specyfiki organizacji i zarządzania, umiejętność badania opinii publicznej i badania rynku, wiedza o instytucjach administracji rządowej i samorządowej, agencjach reklamowych i instytucjach pomocy społecznej.
Badania zawodowych losów absolwentów wskazują na od lat niezmiennie wysoki poziom zatrudnienia osób kończących studia socjologiczne w SGGW.
Studia przygotowują specjalistów do pracy w:
- instytucjach i organizacjach społecznych,
- instytutach badania opinii publicznej i badania rynku,
- agencjach reklamowych,
- instytucjach państwowych,
- organizacjach pozarządowych,
- instytucjach pomocy społecznej, oświatowych, kulturalnych i medialnych (m.in. wydawnictwach prasowych, radiu, telewizji, reklamie, public relations),
- firmach doradztwa personalnego, a także na różnych stanowiskach, na których odpowiada się za sprawy organizacyjne, personalne i marketingowe.
Socjologia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Studia na kierunku socjologia na UKSW w Warszawie są wszechstronne i dają wiele możliwości rozwoju. Program studiów pozwala wykorzystać zdobytą na wykładach wiedzę podczas ćwiczeń w fokusowni oraz laboratoriach.
Kierunek nastawiony jest na praktyczny wymiar studiowania i prowadzenia zajęć projektowych i analitycznych, co pozwala na zdobycie kompetencji tak potrzebnych na rynku pracy.
Absolwenci kierunku mogą pracować m.in. w roli: eksperta w ośrodkach badania opinii publicznej, negocjatora, konsultanta w rozwiązywaniu konfliktów grupowych w firmach, dziennikarza czy animatora kulturalnego.
Mają także możliwość kontynuowania kariery naukowej z zakresu nauk socjologicznych w Szkole Doktorskiej UKSW.
Perspektywy zawodowe absolwenta:
- administracja publiczna,
- komercyjne ośrodki marketingowe,
- ośrodki badania opinii publicznej,
- Główny Urząd Statystyczny,
- human resources,
- public relations.
Socjologia w Collegium Civitas w Warszawie
Jeśli wybierzesz studia na kierunku socjologia w Collegium Civitas, będziesz łączyć wiedzę socjologiczną z marketingiem, kryminologią, analityką i designem internetowym lub psychologią społeczną w zależności od tego, czym się interesujesz. Zdobędziesz interdyscyplinarne wykształcenie, a wiedzę zastosujesz w pracy w różnych branżach.
Wiedza socjologiczna będzie twoją bazą – poznasz najnowsze i klasyczne kierunki badań socjologicznych i teorie. W zależności od specjalności, jaką wybierzesz – zdobędziesz najbardziej aktualną wiedzę np. w zakresie planowania komunikacji i działań marketingowych w Internecie, projektowania stron internetowych, przeciwdziałania przestępczości, w tym także – cyberprzestępczości.
Na zajęciach dowiesz się, w jaki sposób prowadzić badania rynku, jak dobrać działania w zakresie problemów komunikacji społecznej i diagnozować zjawiska patologii społecznej. Poznasz liczne narzędzia, metody i techniki, jakie wykorzystasz w pracy socjologa i analityka.
Praca po studiach:
- ośrodki badań społecznych i rynku;
- organy administracji rządowej i publicznej;
- sektor publiczny;
- służby społeczne;
- sztaby wyborcze;
- media.
Socjologia w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
Kierunek socjologia, proponowany przez APS w Warszawie, dedykowany jest osobom zainteresowanym społeczeństwem, kulturą, procesami społecznymi, komunikacją, mediami, polityką oraz nabywaniem umiejętności praktycznych w realizowaniu badań społecznych.
Socjologia dostarcza narzędzi rozumienia i interpretacji zjawisk społecznych oraz skutecznego działania w zmieniającej się rzeczywistości. Oferuje wiedzę, kompetencje i umiejętności przydatne w badaniach i analizach społecznych, w wielu dziedzinach życia społecznego i w wielu instytucjach: w biznesie, administracji, organizacjach pozarządowych, w agencjach badania opinii marketingowych, rekrutacyjnych, public relations i reklamy.
Absolwent studiów socjologicznych posiadać będzie orientację w teoretycznym i metodologicznym dorobku dyscypliny, umiejętność łączenia teorii z praktyką badawczą i kompetencjami praktycznymi, diagnozowania i kreatywnego rozwiązywania problemów społecznych, wspierania osób i grup społecznych potrzebujących pomocy.
Kierunek socjologia w Warszawie
- SOCJOLOGIA , Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- SOCJOLOGIA , Collegium Civitas w Warszawie
- SOCJOLOGIA , Uniwersytet Warszawski
- SOCJOLOGIA , Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
- SOCJOLOGIA , Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
- SOCJOLOGIA STOSOWANA I ANTROPOLOGIA SPOŁECZNA , Uniwersytet Warszawski
Więcej informacji o kierunkach społecznych, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach dowiesz się na stronie: studia społeczne Warszawa. Interesujesz się zagadnieniami związanymi z tkanką życia społecznego, bezpieczeństwem, mediami, komunikacją i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia społeczne w Polsce.
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Warszawie
Italianistyka – Uniwersytet SWPS w Warszawie
Kierunki studiów 2025 – Wyższa Szkoła Biznesu, Mediów i Reklamy w Warszawie
Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Warszawie.
Studia w Warszawie
Kierunki studiów w Warszawie
Rekrutacja na studia w Warszawie
Uczelnie Warszawa
Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij