NoweStudia WarszawaZ życia uczelni

Zagrożenia ekosystemu rzeki Odry wg profesora WSEiZ

Prof. dr hab. Dawid Marczak z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie podzielił się swoimi przemyśleniami na temat szeroko nagłośnionego zatrucia rzeki Odry.

Wody rzek, w związku ze swoją płynną strukturą i dość szybkim przemieszczaniem się w czasie, a także brakiem możliwości dyspersji rozpuszczonych zanieczyszczeń poza to środowisko, są najbardziej podatnym na degradację i zanieczyszczenie środowiskiem. W przeciwieństwie do gleb i powietrza, zanieczyszczenia w wodach są przenoszone liniowo, co w efekcie zanieczyszcza całe rzeki, jeziora i zbiorniki przepływowe a konsekwencji morza i oceany.

Woda jest doskonałym rozpuszczalnikiem wielu substancji chemicznych i często nie możemy stwierdzić organoleptycznie jakie znajdują się w niej zanieczyszczenia. Zazwyczaj widzimy jedynie te „duże“ , jak odpady – które dryfują w wodzie lub substancje ropopochodne, które wytwarzają charakterystyczny opalizujący kożuch na powierzchni wody. Inne substancje takie jak metale ciężkie, sole metali, rozpuszczalne związki organiczne, nie są dla nas widoczne gołym okiem, a należy pamiętać że większość z nich to substancje kancerogenne, odkładające się i kumulujące w organizmach żywych.

Od ponad 2 tygodni mamy do czynienia z szeroko nagłośnionym zatruciem Odry – drugiej co do wielkości rzeki w Polsce. W dodatku jest to rzeka transgraniczna, będąca szlakiem handlowym pogranicza polsko-niemieckiego a jednocześnie najważniejszym w tej części Europy szlakiem migracyjnym wielu organizmów zwierzęcych. Z Odrą graniczą parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, a sama rzeka w kilku odcinkach jest obszarem Natura 2000.

Do obecnej chwili nie wiemy tak naprawdę co zatruło rzekę. Nadal trwają badania, zarówno w Polsce jak i Niemczech, wód i osadów dennych pobranych z Odry. O tym że coś złego się stało, z całą pewnością, świadczy blisko 100 ton wyłowionych, martwych ryb (w dniu pisania tego tekstu). Zanieczyszczenie, które dosłownie spustoszyło ichtiofaunę Odry nie jest stacjonarne, z biegiem nurtu rzecznego przeszło przez prawie całą rzekę – od Śląska po Zalew Szczeciński”.

CZYTAJ WIĘCEJ NA STRONIE WSEiZ

ZOBACZ RÓWNIEŻ: WYŻSZA SZKOŁA EKOLOGII I ZARZĄDZANIA W WARSZAWIE – AKTUALNOŚCI, REKRUTACJA NA STUDIA

CZYTAJ TAKŻE:

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia