Kierunki studiów Wrocław

Kierunki biologiczne we Wrocławiu

Kilka dobrych lat poświęconych w liceum na naukę biologii i zakuwanie chemii dobiega końca. Przed absolwentami klas biologiczno-chemicznych lub klas podobnego typu pojawia się pytanie: jakie studia wybrać?. Wielu marzy o tym, by zostać w przyszłości lekarzem lub o jakimś innym kierunku medycznym. Jeśli jednak pasjonujesz się biologią i chcesz tę swoją pasję rozwijać to warto poznać kierunki biologiczne na polskich uczelniach. Właściwie każdy większy ośrodek akademicki, w tym przede wszystkim największe uniwersytety mają w ofercie dla kandydatów na studia coś naprawdę ciekawego.


Jakie są kierunki biologiczne na polskich uczelniach?

Wybór jest całkiem spory. Te najbardziej popularne to studia na kierunku biologia, ale lista jest dłuższa. Sprawdź ją i pomyśl o wyborze tego, co cię naprawdę interesuje.

Warto pamiętać, że to tylko lista kierunków. Za wieloma z tych nazw kryje się także możliwość studiowania jakiejś oferowanej przez uczelnie specjalności. Na liście mogłaby się znaleźć również biotechnologia. Kierunek ma charakter interdyscyplinarny, często łączy w sobie nauki biologiczne, chemiczne i ścisłe.


Studia biologiczne we Wrocławiu

Jeśli chcesz podjąć studia biologiczne we Wrocławiu warto poznać ofertę państwowych uczelni wyższych. Przede wszystkim Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Na Wydziale Nauk Biologicznych UWr możesz studiować kierunki: biologia, mikrobiologia, biologia człowieka oraz kierunek genetyka i biologia eksperymentalna. Na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu możesz wybrać z dwóch propozycji. Uczelnia a konkretnie Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt rekrutuje na kierunek biologia oraz biologia człowieka.

Studiuj biologię na UWr:

Biologia jest nauką o bardzo bogatym spektrum badań, dla zrozumienia których konieczne jest zdobycie wiadomości i umiejętności wielu nauk podstawowych oraz poznanie kanonu wiedzy biologicznej nauczanego jako np. zoologia, botanika, mikrobiologia, genetyka czy fizjologia. Temu poświęcone są dwa pierwsze lata studiów. Począwszy od III roku ma miejsce ukierunkowanie zainteresowań poprzez kształcenie na opisanych poniżej specjalnościach.

Proponowane specjalności to:

  • biologia człowieka
  • biologia eksperymentalna
  • mikrobiologia
  • biologia środowiskowa
  • nauczycielska

Biologia człowieka – jeśli interesujesz się rozwojem biologicznym człowieka i jego ewolucją, populacjami pradziejowymi oraz psychologicznymi i biologicznymi uwarunkowaniami zachowań ludzkich, na III roku wybierz biologię człowieka. Dzięki zróżnicowanemu programowi nauczania, z szerokim asortymentem wykładów i ćwiczeń wspieranych przez dostępne technologie informacyjne, studia te zapewnią Ci doskonałe przygotowanie merytoryczne. Nauczysz się wykorzystywania wiedzy i umiejętności do pracy badawczej. Dowiesz się, jak identyfikować i badać ludzkie kości oraz jak przeprowadzać pomiary antropometryczne człowieka, niezbędne w badaniach epidemiologicznych, pediatrii i przy planowaniu ergonomicznych stanowisk pracy. Dowiesz się też, jak rozwiązywać podstawowe problemy z antropologii biologicznej, jak zbierać, gromadzić, przetwarzać i interpretować dane.

Biologia eksperymentalna – jeśli chcesz poznać mechanizmy rządzące procesami zachodzącymi w komórkach, dowiedzieć się, w jaki sposób geny decydują o rozwoju i funkcjonowaniu organizmów oraz skąd biorą się transgeniczne organizmy, na III roku zdecyduj się na biologię eksperymentalną. Dzięki zróżnicowanemu programowi nauczania, z szerokim asortymentem wykładów, ćwiczeń i badań laboratoryjnych wspieranych przez dostępne technologie informacyjne, studia te zapewnią Ci doskonałe przygotowanie merytoryczne do wykonywania zawodu. Będziesz posługiwać się wysokospecjalistyczną aparaturą i wykonywać zadania badawcze z wykorzystaniem metod matematycznych i statystycznych. Poznasz także metody właściwe w badaniach genetycznych, fizjologicznych i anatomicznych.

Mikrobiologia – jeśli chcesz wiedzieć, jakimi prawami rządzi się świat. którego nie widać i pasjonuje Cię mikrokosmos, na III roku wybierz mikrobiologię. Podczas studiów nauczysz się pracy z materiałem biologicznym i klinicznym w laboratoriach. Zdobędziesz umiejętności posługiwania się aparaturą diagnostyczną i badawczą. Poznasz także metody właściwe w badaniach mikrobiologicznych oraz podstawowe metody minimalizowania zagrożeń epidemiologicznych.

Biologia środowiskowa – jeśli chcesz zdobyć wiedzę i umiejętności do aktywnego działania na rzecz środowiska, na III roku wybierz biologię środowiskową. Dzięki zróżnicowanemu programowi nauczania dowiesz się, jak dostrzec i opisywać zagrożenia dla rozwoju fauny i flory, a także jakie podjąć kroki zmierzające do poprawy sytuacji i jak zapobiegać takim zagrożeniom w przyszłości.

Specjalność nauczycielska – studia na tej specjalności zapewnią Ci doskonałe przygotowanie merytoryczne, dydaktyczne, psychologiczne i pedagogiczne do wykonywania zawodu nauczyciela. Podczas studiów nauczysz się stosować różnorodne  metody i techniki dla osiągania założonych celów, a dzięki wielowymiarowym praktykom będziesz umiał wykorzystywać wiedzę i umiejętności w praktyce oraz dostosowywać je do możliwości poznawczych otoczenia. Będziesz również umiał zaplanować własną karierę zawodową.


Co po studiach biologicznych?

Zastanawiasz się pewnie, czy warto podjąć studia na którymś z kierunków biologicznych? Nie wiesz, w jakich miejscach znajdują pracę absolwenci. Nie martw się. Miejsc pracy jest sporo. Absolwent może pracować w laboratoriach, w firmach zajmujących się ochroną przyrody, w placówkach medycznych, udzielać się w edukacji ekologicznej. Perspektywy zawodowe stają się dużo ciekawsze po ukończeniu studiów drugiego stopnia.


Gdzie pracują absolwenci studiów biologicznych

Zanim wybierzesz kierunek poznaj listę miejsc, w których pracują absolwenci kierunków biologicznych:


Więcej informacji o kierunkach, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia biologiczne Wrocław. Interesujesz się biologią, genetyką, mikrobiologią i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia biologiczne w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE:

Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów we Wrocławiu.

Materiały: opis kierunku na stronie Uczelni

Zobacz również inne treści poświęcone studiom we Wrocławiu:

Studia we Wrocławiu

Kierunki studiów we Wrocławiu

Rekrutacja na studia we Wrocławiu

Uczelnie Wrocław

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zbliżające się wydarzenia