Pedagogika specjalna w Poznaniu
Studia na kierunku pedagogika specjalna to szansa zdobycia profesjonalnego wykształcenia w zakresie terapii pedagogicznej dzieci i młodzieży z trudnościami w funkcjonowaniu psychospołecznym. Studia w Poznaniu proponuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
Studia na kierunku pedagogika specjalna można w Poznaniu studiować na UAM. Propozycję dla kandydatów przygotował Wydział Studiów Edukacyjnych największej poznańskiej uczelni.
Pedagogika specjalna na UAM
Proponowana jest specjalność: Terapia pedagogiczna dzieci i młodzieży z trudnościami w funkcjonowaniu psychospołecznym.
Sylwetka absolwenta:
Absolwent Terapii pedagogicznej dzieci i młodzieży trudnościami w funkcjonowaniu psychospołecznym przygotowany jest do: przeprowadzenia procedur diagnostycznych i zaprojektowania w oparciu o ich rezultaty oddziaływań profilaktycznych i interwencyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży, środowiska lokalnego a także instytucji, podjęcia pracy z dziećmi i młodzieżą z trudnościami w funkcjonowaniu psychospołecznym i w uczeniu się w oparciu o nowoczesne metody pracy, prowadzenia ewaluacji podejmowanych przez siebie zadań, podjęcia pracy z rodzicami dzieci i młodzieży z trudnościami w uczeniu się i funkcjonowaniu psychospołecznym, projektowania oddziaływań profilaktycznych w środowisku otwartym, a także w placówkach oświatowych, rozwoju własnych zainteresowań, aktywnego poszukiwania sposobów podnoszenia swoich kwalifikacji i zdobywania kompetencji niezbędnych w pracy z dziećmi i młodzieżą z trudnościami w funkcjonowaniu psychospołecznym i w uczeniu się aktywnego uczestniczenia w grupach, organizacjach i instytucjach działających na rzecz dzieci i młodzieży z trudnościami w funkcjonowaniu psychospołecznym.
Praca po studiach:
Po zakończeniu cyklu kształcenia Absolwent może podjąć pracę jako:
- pedagog w następujących szkołach i placówkach: szkołach podstawowych specjalnych; oddziałach specjalnych w szkołach
podstawowych ogólnodostępnych; szkołach ponadpodstawowych specjalnych; specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych; szkołach wchodzących w skład młodzieżowych ośrodków wychowawczych i młodzieżowych ośrodków socjoterapii; - nauczyciel – pedagog w szkołach wchodzących w skład młodzieżowych ośrodków wychowawczych i młodzieżowych ośrodków socjoterapii; asystent nauczyciela lub osoby, prowadzących zajęcia w klasach I–III szkoły podstawowej,
- asystent wychowawcy świetlicy lub pomoc nauczyciela w przedszkolach ogólnodostępnych, innych formach wychowania przedszkolnego i szkołach ogólnodostępnych, w których kształceniem specjalnym są objęci uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, niedostosowanie społeczne lub zagrożenie niedostosowaniem społecznym; specjalista w zakresie prowadzenia zajęć rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne;
- pracownik fundacji, organizacji i stowarzyszeń zajmujących się profilaktyką i wsparciem dzieci młodzieży;
- pracownik rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych, centrów interwencji kryzysowej, centrów mediacyjnych; ośrodków pracy z rodziną, placówek wsparcia dziennego.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza proponuje również kandydatom studia na kierunku pedagogika specjalna na specjalności logopedia. Na te studia prowadzona jest oddzielna rekrutacja.
Pedagogika specjalna – dla kandydatów na specjalność logopedia – na UAM
Absolwent posiadać będzie kompetencje niezbędne do wykonywania zawodu nauczyciela/pedagoga specjalnego/logopedy do pracy z uczniem, uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, w tym z niepełnosprawnością. Będzie przygotowany do współpracy w zespole wielospecjalistycznym, współpracy z rodziną i szerszym środowiskiem, w tym z instytucjami i organizacjami pozarządowymi wspomagającymi osoby niepełnosprawne i wymagające szczególnej pomocy.
Praca po studiach:
Absolwent po skończeniu studiów może zajmować stanowiska pracy
- nauczyciela, logopedy oraz innego pracownika pedagogicznego w placówkach systemu oświaty dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (w tym z niepełnosprawnością) w przedszkolach, szkołach podstawowych i w gimnazjach;
- wychowawcy, nauczyciela lub specjalisty współorganizującego kształcenie integracyjne, inkluzyjne;
- asystenta w kształceniu integracyjnym, inkluzyjnym;
- pedagoga/logopedy w: placówkach oświatowo-wychowawczych, placówkach opieki, wychowania i rehabilitacji, placówkach socjalnych i służby zdrowia, ośrodkach wczesnej interwencji i placówkach prowadzących zespoły wczesnego wspomagania rozwoju, oświatowych agendach samorządowych i organizacjach pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych;
- nauczyciela/pedagoga/logopedy prowadzącego zajęcia rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w tym z niepełnosprawnością.
Potencjalne miejsca pracy:
- placówki oświatowo-wychowawcze (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja specjalne, integracyjne i ogólnodostępne),
- poradnie specjalistyczne,
- placówki opieki, wychowania i rehabilitacji,
- placówki socjalne i służby zdrowia,
- ośrodki wczesnej interwencji,
- placówki prowadzące zespoły wczesnego wspomagania,
- oświatowe agendy samorządowe,
- organizacje pozarządowe,
- samodzielnie tworzone miejsce pracy.
Kierunek pedagogika specjalna w Poznaniu
- PEDAGOGIKA SPECJALNA , Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- PEDAGOGIKA SPECJALNA (DLA KANDYDATÓW NA SPECJALNOŚĆ LOGOPEDIA) , Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Więcej informacji o kierunkach pedagogicznych, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia pedagogiczne Poznań. Interesujesz się zagadnieniami związanymi z ludzką psychiką, zawiłościami życia społecznego, ludzkimi motywacjami i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia pedagogiczne w Polsce.
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Pedagogika cyberzagrożeń – Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa
Studia pedagogiczne w Poznaniu
Pedagogika w Poznaniu
Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Poznaniu.
Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Poznaniu:
Studia w Poznaniu
Kierunki studiów w Poznaniu
Rekrutacja na studia w Poznaniu
Uczelnie Poznań
Czemu nie? Podziel się z innymi i udostępnij