Politologia – Uniwersytet Śląski w Katowicach
W centrum studiów na kierunku politologia stoi oczywiście polityka. Studia mają jednak charakter mocno interdyscyplinarny, co przesądza o tym, że są dla wielu tak ciekawe. Poznaj propozycję kierunku politologia na Wydziale Nauk Społecznych na Uniwersytecie Śląskim.
Politologia najsilniej wiąże się z socjologią, psychologią oraz prawem, a centrum jej zainteresowań stanowi polityka. Studia uczą rozumienia zjawisk i procesów politycznych w skali lokalnej, państwowej, regionalnej i globalnej. Kształtują zdolność analizowania i oceniania relacji i zależności między funkcjonowaniem instytucji politycznych, państw, organizacji lokalnych, regionalnych i międzynarodowych oraz społeczeństw i jednostek ludzkich.
Absolwent kierunku politologia posiada szeroką wiedzę dotyczącą funkcjonowania sfery polityki, mediów i stosunków międzynarodowych, która umożliwia rozumienie dynamiki zmian politycznych, społecznych, jak również strategii decyzyjnych w skali państwowej i międzynarodowej.
Dzięki interdyscyplinarnemu wykształceniu absolwent posiada zdolność wykorzystywania uzyskanej wiedzy i umiejętności do negocjowania, przekonywania i komunikowania się z szeroko rozumianym otoczeniem społecznym i politycznym. Integralną częścią studiów są praktyki związane z realizowaną specjalnością.
Studia na kierunku politologia mają zatem na celu przygotowanie absolwentów do pracy w: administracji rządowej i samorządowej; instytucjach i organizacjach międzynarodowych (rządowych i pozarządowych); instytucjach publicznych; biurach poselskich i senatorskich; agencjach public relations, agencjach reklamowych; pracowniach badawczych; placówkach dyplomatyczne i konsularnych; organizacjach gospodarczych, społecznych i oświatowych; specjalistycznych instytutach badawczych i ośrodkach eksperckich; a także szeroko pojętej kariery politycznej.
Politologia I stopniu oferuje specjalności:
- administracja publiczna – celem specjalności jest wykształcenie specjalistów dysponujących szeroką merytoryczną i praktyczną wiedzą przydatną w strukturach organizacyjnych administracji rządowej i samorządowej. Studenci zapoznają się z zasadami powoływania poszczególnych organów administracji publicznej, z ich zadaniami i kompetencjami, a także rolą jaką odgrywają w systemie politycznym naszego państwa. Nabywają również wiedzę dotyczącą finansów publicznych, państwowych, regionalnych i lokalnych systemów partyjnych oraz zarządzania zespołami ludzkimi.
- współczesne stosunki międzynarodowe – specjalność przeznaczona jest dla osób zainteresowanych problematyką relacji międzynarodowych, polityki zagranicznej państwa, bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, zagrożeń dla pokoju i stabilności oraz współczesnych konfliktów zbrojnych; wybierając specjalność można pełniej zrozumieć uwarunkowania wpływające na współczesne stosunki międzynarodowe, w tym specyfikę systemów politycznych wybranych państw, znaczenie surowców energetycznych, współczesnych stosunków religijnych, różnic kulturowych, procesu globalizacji, mechanizmów rządzących gospodarką światową oraz norm występujących w stosunkach międzynarodowych.
- polityka społeczna – specjalność jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, którym bliska jest tematyka społeczna i jej kształt w przestrzeni publicznej, zarówno tej zastanej, jak i szeroko dyskutowanej. W ramach przedmiotów specjalizacyjnych podejmowana jest m.in. tematyka polityki zatrudnienia, edukacyjnej, zdrowia i zabezpieczenia społecznego, mieszkalnictwa. Przedmioty o charakterze przekrojowym dotyczą m.in. organizacji pozarządowych, pozyskiwania funduszy europejskich, problemów demograficznych i zrównoważonego rozwoju. Wszystkie przedmioty łączą w sobie watki teoretyczne i praktyczne, pozwalające na nabycie szerokiej wiedzy i umiejętności w obszarach tematycznych związanych ze specjalnością.
Perspektywy zawodowe po kierunku politologia
- kariera polityczna;
- dziennikarstwo;
- praca w administracji rządowej i samorządowej;
- placówki dyplomatyczne i konsularne;
- praca w instytucjach i organizacjach międzynarodowych (rządowych i pozarządowych);
- organizacje gospodarcze, społeczne i oświatowe;
- kierowanie zespołami ludzkimi wykonującymi zadania zlecone;
- specjalistyczne instytuty badawcze i ośrodki eksperckie.
Rekrutacja
język polski, matematyka, język obcy nowożytny, przedmiot do wyboru
Strona kierunku: POLITOLOGIA , Uniwersytet Śląski w Katowicach
Więcej informacji o kierunkach społecznych, ich opisy, informacje o procesie rekrutacji i zasadach rekrutacji lub opłatach znajdziesz na stronie: studia społeczne Katowice. Interesujesz się zagadnieniami związanymi z tkanką życia społecznego, bezpieczeństwem, mediami, komunikacją i chcesz poznać inne możliwości realizowania swoich pasji na studiach w Polsce, zobacz – studia społeczne w Polsce.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Bezpieczeństwo narodowe – Uniwersytet WSB Merito Chorzów
Arteterapia – Uniwersytet Śląski w Katowicach
Doradztwo filozoficzne i coaching w Katowicach
Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów w Katowicach.
Uniwersytet Śląski w Katowicach jest jedną z największych uczelni w Polsce. Kształci obecnie blisko 35 000 studentów, słuchaczy studiów podyplomowych i doktorantów w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Sprawdź sam, jak wiele do zaoferowania ma uczelnia swoim przyszłym studentom w swoich kampusach w Katowicach, Cieszynie, Chorzowie i Sosnowcu – Uniwersytet Śląski. Uczelnia systematycznie rozwija ofertę dydaktyczną. Rokrocznie uruchamiane są kierunki i specjalności odpowiadające najnowszym trendom nauki i oczekiwaniom rynku pracy oraz pozwalające na pielęgnowanie indywidualnych zainteresowań studentów.
Zobacz również inne treści poświęcone studiom w Katowicach:
Studia w Katowicach
Kierunki studiów w Katowicach
Rekrutacja na studia w Katowicach
Uczelnie Katowice / woj. śląskie
Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij