Mechanika i budowa maszyn energetycznych we Wrocławiu
Myślisz o tym, by wybrać studia na kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych we Wrocławiu? Zobacz, które wrocławskie uczelnie proponują go kandydatom!
Kierunek mechanika i budowa maszyn energetycznych prowadzi Politechnika Wrocławska. Co musisz wiedzieć zanim podejmiesz decyzję o wyborze tego kierunku?
Mechanika i budowa maszyn energetycznych na Politechnice Wrocławskiej
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn energetycznych, które proponuje Wydział Mechaniczno-Energetyczny PWr, umożliwiają kształcenie ukierunkowane na uzyskanie wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie projektowania i eksploatacji nowoczesnych maszyn i urządzeń stosowanych w układach energetycznych wykorzystujących zarówno odnawialne źródła energii jak też paliwa konwencjonalne.
Podczas kształcenia studenci uczą się samodzielnego projektowania maszyn i urządzeń technicznych odpowiednich do studiowanej specjalności, wykonują obliczenia inżynierskie podstawowych części maszyn i urządzeń wykorzystując nowoczesne techniki komputerowego wspomagania projektowania.
Studenci kształcą się m.in. w zakresie specjalności
- Inżynieria chłodnicza, kriogeniczna i procesowa
- Inżynieria cieplna
Poznaj trochę dokładniej oferowane specjalności.
Inżynieria cieplna
Specjalność “Inżynieria cieplna” na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn Energetycznych na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej skupia się na zdobywaniu wiedzy i umiejętności z zakresu projektowania nowoczesnych maszyn i urządzeń stosowanych w układach energetycznych wykorzystujących zarówno odnawialne źródła energii jak też klasyczne paliwa.
Studenci uczą się na tej specjalności budowy i projektowania m.in. turbin wiatrowych, wodnych, parowych i gazowych, pomp, wentylatorów, silników, wymienników ciepła i masy czy urządzeń automatyki stosowanej w energetyce. Studenci zdobywają na specjalności „Inżynieria cieplna” szczegółową wiedzę z zakresu termodynamiki, mechaniki płynów, przepływu ciepła i masy, a także projektowania, badań eksperymentalnych i diagnostycznych urządzeń cieplnych. Studenci mają też możliwość pozyskania szczegółowej wiedzy i umiejętności wykorzystania nowoczesnych technik komputerowego wspomagania projektowania i symulacji pracy różnych maszyn i urządzeń energetycznych. Kształcenie na specjalności “Inżynieria cieplna” umożliwia więc zdobycie praktycznych umiejętności projektowania i analizy instalacji cieplnych oraz poznania narzędzi i technik wykorzystywanych w procesach cieplnych.
Absolwenci tej specjalności są przygotowani do pracy w branżach związanych z najważniejszymi dziedzinami gospodarki, takich jak m.in. przemysł energetyczny, hutniczy, paliwowy, chemiczny, spożywczy czy firmy zajmujące się projektowaniem, produkcją i badaniem maszyn i urządzeń cieplnych. Kształcenie na specjalności “Inżynieria cieplna” daje również możliwość zdobycia szczegółowej wiedzy na temat projektowania maszyn i urządzeń energetycznych wykorzystywanych do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.
Inżynieria chłodnicza, kriogeniczna i procesowa
Specjalność “Inżynieria chłodnicza, kriogeniczna i procesowa” na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn Energetycznych na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Wrocławskiej skupia się na zdobywaniu wiedzy i umiejętności w dziedzinie projektowania i eksploatacji urządzeń i instalacji chłodniczych, kriogenicznych i procesowych. Studenci na tej specjalności zdobywają wiedzę z zakresu termodynamiki, mechaniki płynów, projektowania i analizy procesów przemysłowych. Specjalność ta umożliwia zdobycie praktycznych umiejętności projektowania i budowania instalacji chłodniczych oraz procesowych, w tym instalacji przemysłowych, chłodni, zamrażalni i magazynów chłodniczych.
Absolwenci tej specjalności są przygotowani do pracy w branżach związanych z utrzymaniem komfortu termicznego człowieka, produkcją i dystrybucją żywności, farmaceutyków, chemikaliów, a także w firmach specjalizujących się w budowie i eksploatacji urządzeń kriogenicznych, takich jak zbiorniki ciekłych gazów czy instalacje do przetwarzania i przechowywania gazu ziemnego. Kształcenie na tej specjalności umożliwia zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które są coraz bardziej poszukiwane w przemyśle, ze względu na rosnące wymagania dotyczące efektywności energetycznej i ochrony środowiska.
Zobacz film o kierunku
Perspektywy zawodowe absolwentów
- biura projektowe i firmy zajmujące się projektowaniem, produkcją i badaniem maszyn i urządzeń cieplnych i chłodniczych – na stanowisku konstruktora lub inżyniera procesów technologicznych
- ośrodki i działy badawczo-rozwojowe – inżynier ds. rozwoju
- firmy i instytucje użytkujące maszyny i urządzenia energetyczne – inżynier ds. eksploatacji, serwisu, dozoru technicznego
- przedsiębiorstwa energetyczne (w zakresie wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej, ciepła i chłodu) oraz przemysł hutniczy, paliwowy, chemiczny, spożywczy
Kierunek mechanika i budowa maszyn energetycznych we Wrocławiu
Interesują Cię szczegóły dotyczące kierunków technicznych – sprawdź naszą stronę studia techniczne Wrocław. Interesujesz się techniką, chcesz poznać więcej propozycji w tym zakresie na terenie całego kraju zobacz również: Studia techniczne w Polsce. Dla tych, którzy interesują się informatyką odpowiednie informacje na stronie studia informatyczne Wrocław.
Czytaj również:
Automatyka i robotyka we Wrocławiu
Lotnictwo i kosmonautyka – Politechnika Wrocławska
Rekrutacja na studia 2025/2026 – Politechnika Wrocławska
Może wolisz zobaczyć jeszcze inne typy studiów – skorzystaj z informacji rodzaje studiów i wybierz rodzaje studiów we Wrocławiu.
Zobacz również inne treści poświęcone studiom we Wrocławiu:
Studia we Wrocławiu
Kierunki studiów we Wrocławiu
Rekrutacja na studia we Wrocławiu
Uczelnie Wrocław
Ciekawy artykuł? Podziel się z innymi i udostępnij